Vaccin împotriva COVID, administrat prin inhalare. Testele încep de săptămâna viitoare, în China

Vaccinul ar putea fi intranazal

CEO-ul și fondatorul companiei CanSino Biologics, Xuefeng Yu, a declarat luni, 19 aprilie, că de săptămâna viitoare va începe testarea clinică a unui vaccin împotriva COVID care va fi administrat prin inhalare. Viitorul vaccin va avea la bază un adenovirus non-uman, nu tehnologia ARN Mesager - cum au fost dezvoltate serurile Pfizer și Moderna.

Afirmația acestuia vine în contextul în care rata eficacității vaccinurilor împotriva COVID, create în China, este mai scăzută decât în cazul vaccinurilor dezvoltate de companiile americane producătoare de seruri. Compania care va produce vaccinul administrat prin inhalare a scos pe piață un vaccin împotriva COVID prin injectare, potrivit realitatea.net.

Articole similare

Vizitele în spitale, suspendate

21 noi 2025, 18:17
Spitalele din țară suspendă programul de vizită. Aparținătorii pacienților pot intra în unitatea medicală doar în cazuri excepționale și respectând reguli stricte.