Orașul care a rămas fără medici din cauza COVID-19

Medic Foto: Pixabay

Unul dintre cei doi medici de familie din orașul Potcoava a murit marți, la un spital din București, după ce s-a infectat cu virusul SARS CoV-2. Cel de-al doilea a ajuns la spital, infectat și el. Chiar și asistenta se află în izolare, tot din cauza COVID-19. Astfel, orașul a rămas fără cadre medicale, iar autoritățile locale au făcut demersuri pentru a obține detașarea de urgență a unui medic.
„Nu este nici un medic, avem mare nevoie. Nu are cine să facă o consultație, să dea o rețetă. Am înțeles că o să vină cineva, azi, mâine. Cel de al doilea medic este confirmat pozitiv, la fel asistenta acestuia”, a declarat primarul oraşului Potcoava, Manuel Enăchioaia, citează Antena 3.

 

Articole similare

Formele ușoare de COVID-19, impact asupra inimii

20 sep 2025, 20:17
Chiar și infecțiile ușoare cu COVID-19 pot lăsa sechele la inimă, afectând ritmul cardiac și crescând riscul de complicații cardiovasculare. Cercetările recente arată că efectele pot...

Long COVID, impact asupra creierului

25 mai 2026, 14:52
La 6 ani de la încetarea pandemiei de COVID, boala încă are efecte vizibile în cazul unor pacienți. Creierul este încă afectat de COVID.