EXCLUSIV Cel mai mare beneficiu al vaccinării în farmacii. Raluca Sîmbotin (MSD Romania): Reduce inegalitățile. Farmaciile sunt un punct mult mai convenabil pentru vaccinare
Vaccinarea în farmacii are un beneficiu semnificativ pentru populație.
Un nou vaccin împotriva febrei tifoide este utilizat în Pakistan. Vaccinul aprobat de OMS va fi adminsitrat în cadrul unei campanii de două săptămâni.
Pakistanul a început administrarea unui nou vaccin împotriva febrei tifoide, a declarat vineri ministrul sănătăţii din provincia Sindh, care se confruntă cu o epidemie a unei forme rezistente a acestei boli infecţioase care poate fi mortală.
Vaccinul, aprobat de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), va fi administrat în timpul unei campanii de vaccinare de două săptămâni în această provincie din sudul Pakistanului.
Sindh este provincia în care au fost înregistrate cele mai multe cazuri de febră tifoidă din cele 10.000 raportate în Pakistan din 2017.
"Campania de două săptămâni care începe astăzi (vineri) va viza peste 10 milioane de copii cu vârsta cuprinsă între nouă luni şi 15 ani", a declarat la Karachi ministrul Azra Pechuho, arată surse citate de agerpres.ro.
Noul vaccin a fost furnizat gratuit în Pakistan de Alianţa Globală pentru Vaccinuri şi Imunizare (GAVI), care reuneşte sectorul public şi cel privat.
După această campanie de două săptămâni, vaccinul va fi introdus în programele regulate de imunizare în Sindh şi în alte regiuni din Pakistan.
În 2017, 63% din cazurile de febră tifoidă şi 70% din cazurile mortale au fost înregistrate în rândul copiilor, potrivit unui comunicat comun al guvernului pakistanez, OMS şi GAVI.
Vaccinarea în farmacii are un beneficiu semnificativ pentru populație.
Ce trebuie să știi dacă îți cumperi vaccinul antigripal. Cum trebuie, de fapt, administrat.
Te-ai vaccinat anti-COVID? Trebuie să știi urgent ASTA.
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
OMS a aprobat vaccinul anti-mpox pentru adolescenții cu vârste între 12-17 ani.
Milioane de oameni cred că vaccinul COVID nu este un vaccin real. Care e adevărul, de fapt?
Vaccinul împotriva VRS este disponibil și la noi în țară.
Semnal de alarmă cu privire la tendinţa părinţilor de evitare a vaccinării copiilor.