Creștere semnificativă a cazurilor noi de COVID-19
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
Agenția Europeană a Medicamentului și Centrele europene pentru controlul Covid-19 s-ar putea pronunța luni, 23 august 2021, legat de administrarea sau nu a celei de-a treia doze de vaccin.
Administrarea celei de-a treia doze de vaccin împotriva COVID-19 ar urma să înceapă în România cel mai târziu la începutul lunii octombrie, a spus medicul Valeriu Gheorghiță la Digi24. Coordonatorul campaniei de vaccinare spune că, cel mai probabil, cei care s-au vaccinat cu AstraZeneca vor face a treia doză cu un vaccin pe bază de ARN mesager. „Dacă Agenția Europeană a Medicamentului face această recomandare la început de septembrie, așa cum noi estimăm, cel mai târziu la începutul lunii octombrie vom putea demara această etapă de administrare a celei de-a treia doze”, a spus Gheorghiță, potrivit DC News.
Preşedintele Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva SARS-CoV-2, Valeriu Gheorghiţă, estimează că România va începe în luna octombrie campania de vaccinare cu a treia doză de ser anti-COVID.
"Dacă Agenţia Europeană a Medicamentului face această recomandare la început de septembrie, aşa cum noi estimăm, cel mai târziu la începutul lunii octombrie vom putea demara această etapă, de a administra a treia doză şi vor fi câteva reguli foarte clare. În primul rând, modalitatea de înscriere, de prezentare la centrele de vaccinare rămâne fie prin programare în platformă - la acest moment deja se lucrează la optimizarea platformei - iar a doua posibilitate este cu prezentare directă. Mai mult decât atât, trebuie să avem cel puţin şase luni de la rapel, de la cea de-a doua doză. Sau, în cazul în care vorbim de Johnson... deşi vaccinarea cu Johnson a început în luna mai, practic, mai este până se va lua în calcul vaccinarea celor care au făcut vaccin cu Johnson & Johnson.Vom intra progresiv cu categoriile: cei expuşi, personalul medical şi cei vulnerabili, progresiv şi celelalte categorii", a declarat Valeriu Gheorghiţă vineri pentru Digi 24.
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
Actualizare epidemiologică: cazurile COVID-19 în creștere în Europa.
Comisia Europeană a semnat cu Moderna un contract pe 4 ani pentru vaccinurile anti-COVID-19.
Medicul Carmen Dorobăț ne-a vorbit despre noua variantă COVID-19, EG. 5, care a început să îngrijoreze oamenii în această perioadă.
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
Probleme pulmonare ascunse au fost descoperite la copiii cu long-COVID.
EG.5, noua variantă de COVID, face deja victime și în România. S-au înregistrat cazuri de infecții cu noua tulpină de coronavirus.
Site-ul Casei Albe susţine teoria conform căreia coronavirusul provine dintr-un laborator.
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
Ce trebuie să știm despre varianta EG.5 a COVID-19. Ce este, care sunt simptomele și ce o diferențiază de restul variantelor COVID-19.
Acest tratament anti-COVID poate avea efecte secundare importante.
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.
Aceasta este complicația gravă pe care o provoacă infecția cu COVID-19.
Medicii lansează un avertisment, deoarece noi variante ale COVID-19, FLiRT, FLuQE și LB.1, se răspândesc în lume.