Organe de la donatori bulgari: 3 români salvați prin transplant de ficat și rinichi
Trei români au primit o a doua șansă ca urmare a unui acord de colaborare cu Bulgaria în domeniul transplantului.
Două vieți au o șansă să fie salvate după gestul altruist al familiei unui pacient de 52 de ani, aflat în moarte cerebrală. Familia acestuia a fost de acord cu donarea de organe și țesuturi, astfel că în această dimineață, la Spitalul Județean de Urgență din Bistrița a avut loc prima prelevare de organe din acest an. „Mulțumim cu profund respect familiei donatorului pentru gestul plin de generozitate pe care l-a făcut. Familia și-a dat acordul pentru donarea tuturor organelor, dar din motive medicale, au putut fi eligibile pentru prelevare doar rinichii”, scrie pe pagina de socializare a Agenției Naționale de Transplant (ANT).
„Apreciem efortul și munca deosebită a echipei de coordonare a spitalului din Bistrița, formată din Dr. Anca Moldovan - kdp și as. Maria Kiss - coordonator de transplant, precum și implicarea conducerii acestei unități sanitare în implementarea Programului Național de Transplant”, continuă postarea.
Este de menționat faptul că SJU Bistrița a reintrat în programul de transplant în octombrie 2019, după 11 ani în care unitatea sanitară nu a mai avut acreditare pentru activitatea de prelevare. „Prin deschiderea și interesul pe care conducerea acestei unități sanitare a avut-o în privința dezvoltării activității de transplant, având susținerea unui colectiv medical conectat la medicina modernă, putem vorbi azi de 2 oameni care primesc o nouă șansă la viață.
Cele două transplante renale s-au realizat cu succes la Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj Napoca, acolo unde alți profesioniști au redat bucuria vieții pentru două paciente de 50, respectiv de 61 de ani, a căror unică șansă era transplantul”, mai arată ANT.
Trei români au primit o a doua șansă ca urmare a unui acord de colaborare cu Bulgaria în domeniul transplantului.
Trei pacienți, aflați pe listele de așteptare, au primit a doua șansă la viață în urma gestului altruist făcut de o familie din Baia Mare.
Trei români au fost salvați printr-un transplant datorită generozității unei familii din Bulgaria, care și-a pierdut o rudă.
O femeie din SUA a murit în urma unui transplant de plămâni.
Ce părere au românii despre donarea de organe. Răspunsurile sunt complet neașteptate.
Doi români care făceau dializă de câțiva ani au primit o a doua șansă la viață.
Un copil de 15 ani a fost accidentat mortal la Cluj. Familia acestuia a decis să doneze organele acestuia ca să salveze viața altor trei copii.
Congresul Romtransplant, care va dura trei zizle, se va desfasura în mediul on-line, pe platform ZOOM.
Cum se poate crește numărul de donatori de organe și care este problema României în ceea ce privește transplantul de organe.
Medicul Cristian Lupașcu consideră că s-ar putea face mult mai multe în spitalele județene legat de activitatea de transplant.
Primul triplu transplant reușit de față și de mâini a fost realizat la New York, la un tânăr care era victima unui accident rutier.