Alexandru Rogobete, anunț despre soluțiile perfuzabile din spitale. Măsura care schimbă tot lanțul de aprovizionare

FOTO: Agerpres

Ministerul Sănătății anunță o măsură concretă pentru a elimina riscul de discontinuități în livrările de soluții perfuzabile, esențiale pentru funcționarea spitalelor din întreaga țară. Decizia vine după o serie de discuții purtate cu producătorii și distribuitorii de medicamente, care au identificat împreună soluții pentru deblocarea lanțului de aprovizionare.

Ordin de ministru pentru stabilitate în aprovizionare

Potrivit ministrului Sănătății, Alexandru Rogobete, noul Ordin de ministru, publicat în transparență decizională, reașază cadrul administrativ prin majorarea marjelor de distribuție pentru soluțiile perfuzabile livrate unităților sanitare.

"În urma discuțiilor purtate cu producătorii de soluții perfuzabile, am ajuns împreună la o soluție concretă care elimină riscul de discontinuități și asigură livrările constante de ser fiziologic, glucoză și alte soluții esențiale către spitale", a declarat ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.

Prin această măsură, Ministerul Sănătății urmărește deblocarea lanțului de distribuție și oferirea de predictibilitate întregului sistem medical.

Spitalele scapă de riscul de lipsuri și întârzieri

Noua reglementare va asigura livrări constante de perfuzabile către toate unitățile sanitare, reducând semnificativ riscul de lipsuri sau întârzieri în aprovizionare.

"Spitalele nu vor mai fi expuse riscului de întârzieri sau lipsuri, iar pacienții vor avea garanția că tratamentele de care depind sunt disponibile", a subliniat ministrul Rogobete.

Decizia are un impact direct asupra actului medical, contribuind la siguranța pacienților și la continuitatea tratamentelor.

Măsură integrată în strategia națională de siguranță a aprovizionării

Ministerul Sănătății transmite că această decizie face parte dintr-un efort mai amplu de consolidare a lanțului de aprovizionare cu medicamente și materiale sanitare, pentru a preveni blocajele administrative ce pot afecta serviciile medicale.

"Această decizie face parte dintr-un efort mai amplu de consolidare a lanțului de aprovizionare cu medicamente și materiale sanitare, pentru ca actul medical să nu fie niciodată pus în pericol de blocaje administrative", a precizat Alexandru Rogobete.

Ministrul a mai subliniat că dialogul cu producătorii și distribuitorii va continua, pentru ca deciziile Ministerului Sănătății să fie adaptate realităților din piață.

"Voi continua dialogul constant cu producătorii și distribuitorii, astfel încât deciziile Ministerului Sănătății să fie ancorate în realitate și să susțină funcționarea corectă a sistemului medical", a declarat Alexandru Rogobete.

Articole similare