Cum au fost afectați diabeticii de COVID. Ce s-a aflat abia acum
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Întrebat despre posibilitatea intrării Capitalei în carantină, dat fiind faptul că astăzi s-au înregistrat 1.222 de cazuri noi, totalul de la începutul pandemiei fiind deja de 58.405 cazuri de infectare, Raed Arafat a spus că măsura este decisă de autoritățile locale.
„Instituirea carantinei se face la propunerea DSP-urilor, dacă se ajunge la anumite criterii ce trebuie întrunite. Mai multe localități au decis să intre în carantină prin decizia Comitetelor Județene pentru Situații de Urgență, altele au ales măsuri suplimentare de control, să mai aștepte impunerea stării de carantină. Nu o impunem de la centru în acest moment, ci este luată decizia pe plan local de către DSP-uri, cu avizul INSP și cu decizia CJSU, urmând ca ordinul să fie semnat de mine și publicat în conformitate cu prevederile legale”, a arătat secretarul de stat Raed Arafat, la Digi24.
Legat de efectul măsurilor luate deja în București, Arafat a spus că „în acest moment putem să spunem că nu mai avem această creștere exponențială care a fost, suntem undeva la un platou, cu unele creșteri și scăderi. Deci nu putem să spunem că situația este spre bine în acest moment, dar nici nu putem să spunem că este în creștere așa cum era acum două-trei săptămâni. Măsurile au început să aibă efect”.
Pentru a vedea însă efectul real al acestor măsuri va trebui să vedem evoluția numărului de cazuri de-a lungul a 30 de zile de la instituirea lor. „Dacă nu, atunci trebuie prelungite sau luate măsuri suplimentare”, a adăugat șeful DSU.
Conform Bilanțului COVID prezentat astăzi, în București incidența cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile la mia de locuitori este de 6,13.
Persoanele diabetice care au avut COVID pot dezvolta sechele. Un studiu arată că aceste riscuri nu sunt doar reale, ci și mai accentuate în anumite categorii de indivizi.
Uniunea Europeană achiziționează vaccinuri pentru a se pregăti pentru următoarea pandemie.
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
EG.5, noua variantă de COVID, face deja victime și în România. S-au înregistrat cazuri de infecții cu noua tulpină de coronavirus.
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
Asta s-a aflat abia acum despre testele de diagnostic pentru COVID. Care a fost acuratețea lor.
Vaccinul COVID al Moderna intră într-un adevărat studiu cu placebo, sub presiunea lui Robert F. Kennedy Jr.
Merck și Ridgeback retrag cererea pentru medicamentul COVID în Uniunea Europeană.
Ce s-a constatat în cazul celor trei medicamente pentru COVID-19: remdesivir, molnupiravir și nirmatrelvir / ritonavir.
Pandemia COVID-19 nu mai este o urgență de sănătate la nivel mondial.