OMS: transmiterea COVID de la om la un animal intermediar ”de la probabilă la foarte probabilă”

Coronavirus

Experți chinezi și de la OMS susțin că transmiterea COVID de la om la un animal intermediar e o idee ”de la probabilă la foarte probabilă”.

Cercetători de la OMS și din China au realizat un studiu potrivit căruia transmiterea coronavirusului la om de la un animal intermediar este o ipoteză ''de la probabilă la foarte probabilă'', un incident de laborator rămânând ''extrem de improbabil''.

Versiunea finală a raportului susține că specialiştii - conform unor voci, nu ar fi avut suficientă libertate pentru a-şi desfăşura activitatea în timpul celor patru săptămâni petrecute în China - au concluzionat că ''ţinând cont de literatura vizând rolul animalelor de fermă ca gazde intermediare în cazul bolilor emergente, este necesară realizarea unor anchete suplimentare, care să includă o mai mare întindere geografică'', arată Agerpres.

Articole similare

Long COVID, impact asupra creierului

25 mai 2026, 14:52
La 6 ani de la încetarea pandemiei de COVID, boala încă are efecte vizibile în cazul unor pacienți. Creierul este încă afectat de COVID.