EXCLUSIV Apa cu oțet pentru scăderea febrei, periculoasă. Cum să scazi febra. Radu Țincu: Este acid! Irită pielea, apar multe dermatite
Compresele cu apă și oțet folosite pentru scăderea febrei sunt periculoase. Acestea pot irita pielea.
”Un incendiu a răpus 10 dintre pacienții bolnavi de COVID într-un spital din Piatra Neamț. Un medic care a intrat în foc ca să salveze pacienți este privit ca un erou în toată România”, așa începe un articol din Paris Match de duminică, 15 noiembrie.
Acesta surprinde obiectiv situația: medicul-erou, cu arsuri grave, transferat la Spitalul Militar Regina Astrid din Belgia, declarațiile de însănătoșire ale ambasadorului american Adrian Zuckerman către doctoral-erou, Cătălin Denciu, demisia ministrului Sănătății cerută de un supraviețuitor de la Colectiv, reacția președintelui Iohannis, suspendarea pentru câteva zile a campaniei electorale PSD și PNL, reacția clasei politice față de tragedia de la Neamț.
Nu, în ultimul rând, subliniază că evenimentul ”dureros” e la 5 ani după o altă tragedie, cea de la Colectiv. Citează din afirmația Alexandrei Furnea, o supraviețuitoare de la Colectiv, care solicit autorităților să ”facă ce n-au făcut pentru noi” și ”să nu invoce protocoale învechite pentru a justifica o crimă”.
Jurnaliștii francezi amintesc că presa locală vorbește despre grave probleme privind spitalul din Neamț, dar și că planurile de securitate ale clădirii unității medicale nu sunt actualizate de 30 de ani, respectiv că spitalul a avut 8 manageri anul trecut.
Articolul, AICI.
Compresele cu apă și oțet folosite pentru scăderea febrei sunt periculoase. Acestea pot irita pielea.
Actorul George Clooney a fost internat de urgență după ce a slăbit 11 kilograme pentru un rol.
Actorul Alexandru Arșinel a fost internat de urgență la o clinică privată. Momentan nu se cunoaște motivul internării.
O fetiță din Suceava a ajuns din parc la spital după ce părinții au văzut o căpușă uriașă prinsă de capul ei.
O femeie în vârstă de 50 de ani a ajuns de urgență la spital după ce s-a opărit cu suc de roșii.
O britaniică în vârstă de 34 de ani a ajuns la spital după ce a mâncat un burger. Acum are dureri cronice.
O fetiță a venit pe lume într-o ambulanță SMURD, în județul Arad, pe DN 7, la ora 17.40.
Când sughițul devine o urgență medicală. Alături de alte două simptome, acesta poate fi semnul unui AVC.
O persoană a murit și două au fost intoxicate cu fumîn urma unei explozii produse miercuri la un depozit de artificii din Zărnești, Brașov.