Primele defibrilatoare automate amplasate în stradă, la Sinaia. FOTO + VIDEO
Șapte defibrilatoare automate vor fi montate, pe stradă, în Sinaia. Echipamentele asigură intervenția rapidă în caz de stop cardio-respirator. Primul dintre ele a fost deja dat în funcțiune și se află la...
Reprezentanții Primăriei din Sinaia au început montarea, în zonele aglomerate, a unor defibrilatoare automate externe. Aceste echipamente permit acordarea rapidă a primului-ajutor în caz de stop cardio-respirator, situații în care intervenția urgentă poate face diferența între viață și moarte.
Primul defibrilator automat extern (DAE) va fi montat a fost pus în funcțiune joi. Dispozitivul a fost montat la intrarea în parcul „Dimitrie Ghica”, zonă foarte circulată din stațiunea prahoveană.
Tot joi, reprezentanți ai agenților economici care își desfășoară activitatea în zona parcului au fost instruiți cu privire la manevrarea defibrilatorului semiautomat. Totodată, la fața locului, medicii participanți le-au explicat celor prezenți manevrele de resuscitare și au făcut o demonstrație de utilizare a dispozitivului.
„Este un aparat cu care oricine poate salva o viață. În imagini - domnul primar Vlad Oprea. Mă bucur mult pentru faptul că am fost prezent la acest eveniment. În urmă cu 22 de ani tot la Sinaia lua ființă Consiliul Național Român de Resuscitare (...al cărui prim președinte s-a întâmplat să fi fost...), a scris pe pagina sa de Facebook medicul cardiolog Gabriel Tatu-Chițoiu, fost președinte al Societății Române de Cardiologie.
„Este datoria noastră să ne ajutăm semenii în orice situație. Cabinele roșii din Sinaia devin puncte de intervenție în caz de stop cardio-respirator. Azi dau în folosință primul punct echipat cu un defibrilator automat extern. Vor urma încă 6. Cabina este direct conectată la Dispeceratul de Monitorizare și Control al Poliției Locale, iar deschiderea ușii va transmite automat un semnal către acesta. Este un mic pas spre o comunitate mai sănătoasă” , a declarat Vlad Oprea, primarul orașului Sinaia.
Defibrilatoarele sunt montate în cabine roșii, care arată ca vechile cabine telefonice englezești și au pe ele scris cu verde „defibrilator automat extern”. De asemenea, zona este semnalizată și cu un panou.
-
-
-
Mișcarea banală care îți curăță creierul27.05.2026, 13:22
-
-
Patru persoane din Prahova, la spital cu arsuri după o explozie la un magazin alimentar. Ministerul Sănătății: sunt conștienți
Patru români au ajuns la spital cu arsuri după o explozie la un magazin alimentar din Tomșani, județul Prahova.
Copil de 13 ani cu arsuri grave pe 60% din suprafața corpului după ce s-a s-a electrocutat la pescuit
Un puști de 13 ani are arsuri pe 60% din suprafața corpului după ce s-a electrocutat la pescuit.
Primele defibrilatoare automate amplasate în stradă, la Sinaia. FOTO + VIDEO
Alexandru Arșinel, din nou în spital: i-a crescut brusc tensiunea și a chemat ambulanța. De un an de zile se chinuie cu sechelele lăsate de COVID
EXCLUSIV Manevra Heimlich: cum se face. Ciuhodaru: Creierul începe să se degradeze la 1 minut. La 3 minute leziuni ireversibile, la 5 moarte cerebrală, la 15 moarte
EXCLUSIV Termometrul cu mercur, ilegal. Ce trebuie să faci dacă ai un termometru cu mercur acasă. Tudor Ciuhodaru: E infracțiune. E stabilită în Codul Penal
George Clooney, de urgență la spital. Dieta care l-a îmbolnăvit
Actorul George Clooney a fost internat de urgență după ce a slăbit 11 kilograme pentru un rol.
Spitalele din București care lucrează de Crăciun. DSP: Urgențe medicale, altele decât COVID-19
DSP București a anunțat care sunt spitalele care asigură urgențele medicale, altele decât COVID-19, de Crăciun.
Soția medicului-erou: transferul în străinătate este ”șansa lui”
BREAKING NEWS Bărbat grav rănit din Prahova, în drum spre Spitalul Bagdasar din Capitală. Are arsuri pe 79% din corp
SMURD - 31 de ani de la înființare. DSU: Performanțele vizibile sunt rezultate ale muncii în echipă
Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare - SMURD - celebrează astăzi 31 de ani de la înființare.
Trei copii intoxicați cu un antiparazitar folosit la animale. Mama și bunica, în stare foarte gravă. Primar: suntem în stare de șoc
BREAKING NEWS Salvamont, OPERAȚIUNE de SALVARE: Turist în vârstă, în hipotermie pe Masivul Ceahlău
Incendiu ATI Neamț. Primarul din Piatra Neamț: Un ”Colectiv”. Nu alte alte cuvinte
EXCLUSIV AVC cardioembolic: simptome, cauze. Cele 2 vârste de graniță când pot apărea. Stoicescu: Cheagul de sânge e aruncat în creier. Dacă ai trecut de vârsta asta, riscul crește
Zi de foc pentru salvamontiști în toată țara. S-au primit 33 de apeluri de urgență
Salvamontiștii au avut 33 de intervenții în ultimele 24 de ore.
Bărbat cu arsuri grave, la spital, după explozia unei butelii. Nenorocirea s-a petrecut în Drobeta Turnu-Severin
Un tânăr a suferit arsuri de gradul II după explozia unei butelii într-un bloc la marginea orașului Drobeta Turnu-Severin.
BREAKING NEWS Bărbat leșinat la Ministerul Sănătății. Ambulanța l-a găsit fără puls
Un angajat de la Ministerul Sănătății s-a simțit rău și a fost chemată o ambulanță. Acesta ar fi cunoscut cu probleme de sănătate.
BREAKING NEWS ALARMANT: 24 de paturi libere la ATI pentru pacienții COVID în toată țara. Niciunul liber în București!
În stare gravă la spital după ce s-a opărit cu suc de roșii. Femeia are 50 de ani
O femeie în vârstă de 50 de ani a ajuns de urgență la spital după ce s-a opărit cu suc de roșii.
Hipotermia, ucigaș tăcut. Dr. Tudor Ciuhodaru lansează un avertisment
Mai puține solicitări la ambulanță față de anul trecut. Dr Alice Grasu: am constatat o scădere cu 32%
Se schimbă ora. Dormim mai mult, dar riscurile sunt uriașe. Tudor Ciuhodaru: Abia de luni se vor simţi efectele. Unele pot fi chiar periculoase
Se schimbă ora. România trece, în acest weekend, la ora de iarnă. Vom dormi mai mult cu o oră, dar riscurile sunt uriașe.
