Totul despre chirurgia oncologică. Dr. Gabriel Mitulescu (SANADOR), la DC Medical și DC News

sanador

Dr. Gabriel Mitulescu, medic primar Chirurgie oncologică la Spitalul Clinic SANADOR, vine la Interviurile DC Medical și DC News. Dr. Gabriel Mitulescu ne va vorbi despre o intervenție chirurgicală de exenterație pelvină totală, care a durat 16 ore și a implicat multiple echipe medicale specializate și a oferit o ultimă șansă de supraviețuire unui pacient diagnosticat cu un cancer rectal avansat.

Tumora, care invadase organele din pelvis și osul sacru, a fost îndepărtată complet, în timp ce chirurgii au trebuit să utilizeze tehnici complexe de reconstrucție și ablație pentru a asigura o recuperare cât mai bună. Deși operația a avut consecințe mutilante, pacientul a fost externat pe picioarele lui la 14 zile după intervenție.

Alături de jurnalistul Val Vâlcu, dr. Gabriel Mitulescu ne va vorbi despre: 

- intervenția chirurgicală care a durat 16 ore

- ce este exenterația pelvină totală

- ce sunt tumorile local avansate

- cancerul rectal, semnale de alarmă

- de la ce vârstă este recomandată colonoscopia

Emisiunea va fi difuzată marți, 22 octombrie, ora 16:00, pe DC News TV, Youtube DC News, dar și pe paginile de Facebook DC Medical și DC News.

Vezi mai multe în VIDEO:

Articole similare

Știrile zilei în Sănătate și Farma

08 aug 2025, 14:57
Producătorii de medicamente ajustează previziunile financiare, în timp ce unele dispozitive medicale întâmpină probleme tehnice ce afectează tratamentele pentru diabet și obezitate.