Primul transplant de trahee din lume. Femeie din SUA: pentru mine era un efort să respir
Primul transplant de trahee din lume s-a realizat în SUA, la o fostă asistentă socială.
Ficatul și rinichii au fost trimise pentru transplant la Institutul Fundeni din București, cordul tinerei a avus la Clinica de Chirurgie Cardiovasculară de la Tg Mureș, iar plămânii au fost trimiși la Spitalul Sf. Maria, singurul unde se face deocamdată transplant pulmonar în România.
Tânăra de 20 de ani suferise un traumatism într-un accident rutier și era în moarte cerebrală.
Ficatul, așa cum spuneam, va fi transplantat unui pacient cu diagnosticul de hepatocarcinom grefat pe ciroza hepatică VHC.
Plămânii merg la Sf. Maria către o pacienta de 44 ani cu diagnostic de hipertensiune pulmonară primitivă cu defect de sept ventricular.
Rinichii urmează să fie alocați în circa două ore, timp în care vor fi gata testele de compatibilitate pentru potențialii receptori.
Potrivit șefului Clinicii de Chirurgie Cardiovasculară din cadrul Institutului de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant (IUBCvT) din Târgu Mureș, dr. Horațiu Suciu, cordul femeii va fi transplantat unui bărbat 39 ani din județul Mureș, diagnosticat cu cardiomiopatie dilatativă și care era e lista de așteptare pentru transplant de 2 ani!
Prelevarea a început la Spitalul de Urgență Floreasca din București în jurul orei 10.30 dimineața, iar cordul va ajunge la Târgu Mureș între 15-15.30 cu un elicopter SMURD.
„O echipă de la Clinica de Chirurgie Cardiovasculară Târgu Mureș s-a deplasat la București pentru prelevarea cordului. Sperăm ca intervenția să se încheie în jurul orei 20.00", a precizat dr. Horațiu Suciu, pentru Agerpres.
Primul transplant de trahee din lume s-a realizat în SUA, la o fostă asistentă socială.
Medicul Cristian Lupașcu consideră că s-ar putea face mult mai multe în spitalele județene legat de activitatea de transplant.
Doi români care făceau dializă de câțiva ani au primit o a doua șansă la viață.
Transplant de inimă reușit la Los Angeles în condiții dramatice și în ciuda tuturor piedicilor întâmpinate.
Trei oameni au primit a doua șansă la viața în urma unui transplant. Familia donatorului este din Baia Mare.
Un bărbat a primit șansa la o viață normală după un dublu transplant de mână, o operație de pionierat.
Trei români au fost salvați printr-un transplant datorită generozității unei familii din Bulgaria, care și-a pierdut o rudă.
Congresul Romtransplant, care va dura trei zizle, se va desfasura în mediul on-line, pe platform ZOOM.
Trei pacienți, aflați pe listele de așteptare, au primit a doua șansă la viață în urma gestului altruist făcut de o familie din Baia Mare.
Transplantul de țesuturi va fi posibil la Spitalul Județean de Urgență Târgu Mureș.
Moartea unui adolescent de 14 ani din Iași a însemnat o șansă la viață pentru 5 pacienți.
Xenotransplantul transgenic este o procedură care revoluționează medicina. Se cresc organe umane în corpurile gazdă ale animalelor.