Spitalele din București care lucrează de Crăciun. DSP: Urgențe medicale, altele decât COVID-19
DSP București a anunțat care sunt spitalele care asigură urgențele medicale, altele decât COVID-19, de Crăciun.
O femeie din localitatea Răducăneni a fost adusă în stare gravă la Spitalul Sfântul Spiridon din Iaşi, cu arsuri pe 20% din corp, de gradul II şi III, după ce s-a opărit cu suc de roşii, a informat, marţi, coordonatorul SMURD, Diana Cimpoeşu.
"Luni seara, un echipaj SMURD a intevenit la Răducăneni pentru a prelua o femeie în vârstă de 50 de ani. Pacienta a fost adusă cu o autospecială de tip terapie intensivă mobilă în UPU de la Spitalul Sfântul Spiridon din Iaşi. Ea a suferit arsură prin lichid fierbinte după ce a scăpat o oală cu suc de roşii în timp ce fierbea. Pacienta prezintă arsură la nivelul toracelui, abdomenului şi membrelor superioare circular pe aproximativ 20% suprafaţă corporală, de gradul II-III, fiind şi cu halenă etanolică", a explicat Cimpoeşu.
După ce a fost stabilizată, femeia a fost internată la Clinica de Chirurgie Plastică şi Reparatorie din cadrul Spitalului Sfântului Spiridon, potrivit Agerpres.
O tânără în vârstă de 21 de ani, din Bistriţa-Năsăud, şi-a dat foc în noaptea de 20 august, chiar de faţă cu mama sa, în timp ce se afla în vizită în casa acesteia, în satul Bichigiu din comuna Telciu (judeţul Bistriţa-Năsăud). În urmă cu două zile, iubitul fetei a făcut același gest. Autoritățile au fost alertate de mama tinerei, puțin după miezul nopții de 18 spre 19 august. La faţa locului s-au deplasat poliţiştii din Telciu, dar şi un echipaj SMURD care a preluat-o pe tânără şi a transportat-o la spital. Potrivit medicilor, ea a suferit arsuri de gradul II şi III pe aproximativ 70% din suprafaţa corpului, iar şansele ei de supravieţuire sunt minime.
DSP București a anunțat care sunt spitalele care asigură urgențele medicale, altele decât COVID-19, de Crăciun.
Parchetul General precizează că s-a stabilit locul din care s-a declanșat incendiul în secția ATI Piatra Neamț și că au început audierile.
Artistul Alexandru Arșinel a ajuns la spital de urgență după ce a acuzat o stare de slăbiciune.
Ce este ocluzia intestinală, care sunt simptomele și care sunt remediile rapide.
Medicul Radu Țincu a rupt tăcerea despre țuică. Cât de toxică este și cum putem să orbim sau să murim de la ea.
Când sughițul devine o urgență medicală. Alături de alte două simptome, acesta poate fi semnul unui AVC.
Salvamontiștii au avut 33 de intervenții în ultimele 24 de ore.
Medicul ATI Radu Țincu de la Spitalul Floreasca a făcut declarații despre mărturiile asistentei de la Spitalul Județean Sibiu.
O fetiță din Oradea, în vârstă de 10 ani, a sunat la 112 spunând că fratele ei nu se simte bine și a vomat. Părinții lor sunt surdomuți.
O britaniică în vârstă de 34 de ani a ajuns la spital după ce a mâncat un burger. Acum are dureri cronice.