EXCLUSIV Tratamentul oral anti-COVID, ce trebuie să știi. Prof. dr. Aysel Florescu: Este demonstrat ca eficiență virală. A redus foarte mult riscul de spitalizare
Acest tratament anti-COVID poate avea efecte secundare importante.
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a făcut declarații la Antena 3, unde a vorbit despre starea de alertă, care „poate asigura măsurile pentru gestionarea riscurilor și a evoluției neplăcute”.
„Ședința de guvern e programată pentru mâine dimineață. Suntem într-un moment în care gestionăm ultima săptămână, ca număr de cazuri noi, ca număr de cazuri în terapie intensivă. Acum 5 zile ne apropiam de 200 de cazuri, apoi 230, 275, 320 ieri. E momentul în care gestionăm două perioade de relaxare și două weekenduri mai prelungite.
Normele au fost și nu au fost respectate. Aceste precauții, după cum vedem, trebuie să fie respectate pentru a putea gestiona o inerentă creștere a numărului de cazuri noi.
Comitetul Național pentru Situații de Urgență a recomandat prelungirea stării de alertă, urmând ca Parlamentul să își dea sau nu girul.
Ministerul Sănătății are nevoie de niște pârghii pentru a gestiona situația. Starea de alertă poate asigura măsurile care gestionează riscurile și evoluțiile neplăcute.
Populația trebuie să înțeleagă că fiecare măsură de relaxare vine și cu contramăsurile ei. Dacă am dat un set de măsuri gradual progresiv, l-am dat fiindcă produce cele mai puține efecte negative”, a spus ministrul Sănătății.
Acest tratament anti-COVID poate avea efecte secundare importante.
Probleme pulmonare ascunse au fost descoperite la copiii cu long-COVID.
Actualizare epidemiologică: cazurile COVID-19 în creștere în Europa.
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
Asta s-a aflat abia acum despre testele de diagnostic pentru COVID. Care a fost acuratețea lor.
Comisia Europeană a semnat cu Moderna un contract pe 4 ani pentru vaccinurile anti-COVID-19.
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.