Ficatul gras nu doare, dar poate provoca complicații grave. Dr. Anca Trifan, coordonatorul Institutul de Hepatologie și Gastroenterologie din Iași, a fost invitată la DC Medical și DC News.
Alături de jurnalistul Val Vâlcu, dr. Anca Trifan ne-a vorbit despre:
- Prevalența ficatului gras în România și tendința globală de creștere
"De altfel, se știe că există o tendință de creștere a prevalenței acestei afecțiuni la nivel global, o creștere paralelă cu cea a diabetului zaharat de tip 2 și a obezității. Vorbim, practic, despre trei pandemii silențioase, sau sindemii"
- De la ce vârstă trebuie să ne îngrijorăm și să facem investigații
"Trebuie să intervenim mult mai devreme, atunci când persoana este conștientă că poate face ceva pentru sănătatea sa"
- Cum poate fi diagnosticat ficatul gras
"O ecografie abdominală poate arăta un ficat mărit, alb și strălucitor – aspect tipic pentru ficatul gras. Medicul va recomanda apoi analize de sânge: TGO, TGP, Gamma-GT, dar și teste pentru a exclude alte cauze, cum ar fi hepatitele virale sau bolile autoimune"
- Rolul fosfolipidelor esențiale în protecția ficatului
"În multe afecțiuni în care nu avem tratament etiologic sau curativ, apelăm la terapii complementare care și-au demonstrat eficiența și siguranța"
Emisiunea va fi difuzată joi, 5 martie, de la ora 18:00, pe:
Site-urile:
www.dcmedical.ro
YouTube:
https://www.youtube.com/@dcmedicalro5539
https://www.youtube.com/@dcnewsromania
https://www.youtube.com/@ClipuriDCNewsTV
Facebook:
https://www.facebook.com/dcmedicalro