Titularul catedrei de Istoria Medicinei la Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila" din București și, totodată, fost președinte al Asociației Europene de Istoria Medicinei, prof.dr. Octavian Buda este medic primar psihiatrie, la Institutul Național de Medicină Legală „Mina Minovici”.
El vine astăzi, de la ora 18.00, la Academia de Sănătate unde, alături de realizatorul emisiunii, acad prof dr Irinel Popescu, va discuta despre problemele apărute în perioada pandemiei de COVID-19.
Emisiunea va fi transmisă astăzi simultan pe paginile de Facebook și canalele de Youtube, ale DC News și DC Medical, dar și pe DC News TV. De asemenea, emisiunea va fi retransmisă luni, 15 iunie 2020, de la ora 11.00.