China spune că laboratorul din Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
China afirmă că institutul Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
„În primul rând, când calculăm dozele, întotdeauna să le împărțim la doi, pentru că jumătatea dozelor se păstrează pentru rapel. Cei care amână sau care nu vor să se vaccineze au varii motive, nu intrăm în ele. Poate că unii vor să mai aștepte, vor să mai vadă, unii poate că au ascultat unele păreri și au crezut în ele. Ceea ce eu spun tuturor: este normal să ne vaccinăm, este singura metodă prin care, în primul rând, ne protejăm, iar când avem un număr mai mare de persoane vaccinate putem să reducem sau să sistăm răspândirea virusului și mai ales impactul lui și să ne întoarcem la o viață cât mai aproape de normal”, a spus acesta.
Cât privește campania de vaccinare, secretarul de stat a afirmat că România stă bine.
„Stăm bine și este încă mult de făcut, pentru că numărul centrelor va crește. (...) Există premise de îmbunătățire, dar până acum eu consider că totuși am mers destul de OK ca început, dar acest lucru trebuie să fie amplificat”, a spus Raed Arafat.
Luni, începând cu ora 12.00, a început administrarea vaccinul împotriva COVID-19 personalului din cadrul Departamentului pentru Situații de Urgență.
Vaccinat a fost și șeful structurii, secretarul de stat dr. Raed Arafat.
„Noi am făcut un pas, abia așteptam să ajung să mă vaccinez. Am promis că fac acest lucru public și l-am făcut public, ca să arăt un lucru. Ce recomandăm, facem și noi. Nu recomandăm oamenilor să se vaccineze dacă noi nu ne-am fi vaccinat sau dacă nu ne vaccinăm.”, a spus Raed Arafat.
Șeful IGSU a mai precizat că „îndemnul meu către toți este să înțeleagă că aceasta este speranța pe care o avem la acest moment. (...) Vaccinul este voluntar, sigur, gratuit. Dacă îl facem cât mai mulți, poate reușim cât mai repede să reajungem într-o situație aproape de normalitate.”
Acesta și angajații DSU s-au vaccinat la Centrul de Vaccinare din cadrul Spitalului de Urgență „Prof. dr. Dimitrie Gerota” București.
A patra tranșă de vaccin de la Pfizer BioNTech a ajuns în România cu aeronave pe aeroporturile din Otopeni, Cluj Napoca şi Timişoara. Tranșa constă în 150.150 doze de vaccin.
China afirmă că institutul Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
Comisia Europeană a semnat cu Moderna un contract pe 4 ani pentru vaccinurile anti-COVID-19.
Ce se întâmplă în cazul persoanelor care s-au vaccinat anti-COVID. Care este rolul critic pe care vaccinul l-a avut.
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
Comisia Europeană a autorizat vaccinul actualizat COVID-19 de la Novavax, conceput special pentru a viza tulpina JN.1 a COVID.
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
EG.5, noua variantă de COVID, face deja victime și în România. S-au înregistrat cazuri de infecții cu noua tulpină de coronavirus.
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
Un studiu arată că femeile sunt cu aproape 50% mai expuse riscului de a suferi de long-COVID și explică de ce acest fenomen lovește mai ales femeile de peste 40 de ani.
Cererea AstraZeneca pentru medicamentul de prevenire COVID primește o evaluare accelerată în UE.
Profesorul universitar dr. Doina Anca Pleșca, medic primar Pediatrie, a vorbit despre tripla agresiune a virusurilor din acest sezon.
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
Acesta este efectul dramatic pe care COVID îl are asupra creierului. Efectele sunt iremediabile.
După COVID, OMS și experții în sănătate au definit boala răspândită "prin aer".