ARN-ul autoamplificator, o nouă speranță pentru vaccinurile COVID-19 și tratamentele pentru cancer
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
Un nou lot de 100.800 de doze de vaccin anti-COVID-19 de tip AstraZeneca, oferit de România, a ajuns vineri la Chişinău. Ceremonia de transmitere a donaţiei a avut loc la sediul Agenţiei Naţionale de Sănătate Publică din Chişinău.
Prezent la eveniment, ambasadorul României la Chişinău, Daniel Ioniţă, a subliniat că donaţia reprezintă un imens gest de solidaritate pe care România şi statele membre ale UE l-au făcut pentru Republica Moldova şi poate fi privit şi ca parte a efortului "Team Europe" în lupta cu pandemia.
"Vaccinarea reprezintă calea cea mai sigură pentru a depăşi această situaţie neplăcută. Este un prilej foarte bun să încurajăm, să facem, dacă vreţi, propagandă procesului de vaccinare în Republica Moldova. Este important ca procesul de vaccinare să fie accelerat şi este de asemenea important să ştiţi că acum Republica Moldova are toate cele necesare pentru a reuşi să depăşească această situaţie gravă din sănătate", a afirmat diplomatul român, citat de Radio Chişinău.
Ajutorul umanitar conţine echipamente medicale şi vaccinuri împotriva COVID-19 şi este parte a pachetului de sprijin anunţat de preşedintele României, Klaus Iohannis, cu ocazia vizitei sale din luna decembrie 2020, la Chişinău, la invitaţia preşedintei Maia Sandu, notează postul de radio citat.
Până în prezent, România a oferit Republicii Moldova în total de 304.800 de doze de vaccin AstraZeneca, menţionează Radio Chişinău, potrivit Agerpres.
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
România stă prost în ceea ce privește acoperirea vaccinală pentru cancerul de col uterin. Boala poate fi prevenită prin vaccinare.
Un studiu arată că aAdministrarea ambelor doze de vaccin în acelaşi braţ declanşează un răspuns imunitar mai rapid.
Ce este VRS, cum se transmite și cum poți evita îmbolnăvirea. Europa aprobă primul vaccin împotriva virusului respirator sincițial (VRS).
Nigeria devine prima țară care introduce un nou vaccin împotriva meningitei, potrivit OMS.
Ce se întâmplă în cazul persoanelor care s-au vaccinat anti-COVID. Care este rolul critic pe care vaccinul l-a avut.
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
Vaccinul împotriva VRS este disponibil și la noi în țară.
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
Adevărul despre substanța "toxică" din vaccinuri. Se cere retragerea vaccinurilor.
Milioane de oameni cred că vaccinul COVID nu este un vaccin real. Care e adevărul, de fapt?
Vaccinurile vor fi compensate începând cu data de 1 septembrie. Care tratamente sunt incluse pe listă.
Acest tratament previne apariția cancerului. Răspunsul se află în sistemul imunitar al fiecăruia dintre noi.
Acesta este efectul pe care vaccinul anti-COVID îl are asupra organismului. Efectele se vor resimți pe termen lung.
Cele mai importante informații din Sănătate și Farma la nivel mondial.