Intoxicații deratizare Timișoara, date Ministerul Sănătății: 44 de persoane încă internate

Spitalul Județean de Urgență Timișoara. Foto: SCJUPBT

Astăzi, 20 noiembrie 2019, la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu" s-au mai prezentat 4 copii cu vârste între 11 și 16 ani, 3 dintre aceștia fiind internați în secția de Toxicologie a unității medicale. Unul dintre copii a rămas în observație medicală în staționarul UPU, anunță Ministerul Sănătății.

În prezent, un număr de 44 de persoane mai sunt internate, după cum urmează:

- 9 pacienți la Spitalul Județean Clinic de Urgență „Pius Brînzeu",

- 3 pacienți la Spitalul Municipal

- 32 pacienți Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu"

De asemenea, un copil se mai află sub observație medicală de specialitate în staționarul de zi a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului de Urgență pentru Copii "Louis Țurcanu".

Conform informărilor primite din partea unităților sanitare, toți pacienții sunt în stare stabilă hemodinamic, fără agravare.

Ministerul Sănății a solicitat unităților sanitare să semnaleze dacă întâmpină greutăți în asigurarea medicamentelor sau a materialelor sanitare necesare pentru astfel de cazuri.

Articole similare

Cum să recunoști o unghie încarnată infectată

10 apr 2026, 14:19
Durerea apărută în jurul unghiei este de obicei un semn de iritație sau infecție. Atunci când zona de lângă unghie devine roșie, umflată și sensibilă, este posibil să fie vorba despre un...