Primul semn că ai ajuns la epuizare. Psihoterapeut: Asta înseamnă că viaţa ta e foarte haotică
Mănânci emoțional fără să știi? Care este adevărata cauză din spatele kilogramelor în plus.
Kilometri. Doru Negru este medic primar Boli Interne, Diabet, Nutriție și Boli metabolice la Spitalul Clinic Sanador. La interviurile DC Medical, acesta a subliniat importanța mișcării pentru un trai sănătos. "Efortul fizic normal este ăsta: 40 de kilometri", afirmă medicul Doru Negru. Acesta povestește cum în tinerețe lua un rucsac cu 20 de kilograme în spate și urca crestele Făgărașului, iar pe drum mânca un baton de ciocolată pentru energie. Specialistul subliniază că dacă alergăm după ce consumăm ciocolată este în regulă. Însă, în timp, oamenii fac din ce în ce mai puțină mișcare sau au renunțat la aceasta și a apărut burta. Iar pe măsură ce au scăzut kilometrii parcurși zilnic a apărut burta cu grăsime și sfaturile cura de slăbire cu varză. Despre acestea, specialistul spune că sunt o "tâmpenie".
Cum oamenii nu mai parcurg 40 de kilometri zilnic, dr Doru Negru afirmă că ar fi bine să mergem – acesta fiind unul dintre sfaturile de slăbit - minimum de 6 kilometri pe zi plimbare de o oră, într-un parc. "Fără discuție, e singurul lucru pe care-l putem să-l facem. Restul e poveste. Teoretic asta e. N-o să-l putem să-l face (n. r. 40 de kilometri), dar 6 kilometri pe oră ar fi minunat. Și această plimbare trebuie făcută în ritm vioi, așa cum mergem dimineața la serviciu. În mers vioi, nu lălăit", adaugă acesta.
Medicul Doru Negru spune că siesta este un obicei prost: "Am inventat un obicei foarte prost. Obiceiul siestei. Mare parte din sânge se duce spre mațe ca să absoarbă ce am mâncat. Nu se mai ridică la materia superioară". Întrebat ce trebuie să facem, acesta răspunde: "oleacă de mișcare. O treime din sânge se va duce în picioare ca să le miște, o treime din sânge va fi se va duce în cap ca se organizeze mișcarea picioarelor, și numai o treime din sânge va fi disponibil să fac absorbție, astfel încât absorbția se face mai lent, pe măsură ce se absoarbe se arde și nu apucă să se depune. Altfel odată depusă grăsimea, ea nu se mai dă jos. (...) Nu știu de ce avem nevoie de grăsime că, din câte știu eu, nu suntem nici balenă, nici focă să înotăm în apă rece, nici urs sau arici să hibernăm".
Mănânci emoțional fără să știi? Care este adevărata cauză din spatele kilogramelor în plus.
Obezitatea: o simplă alegere sau o boală care ne controlează viața?
Acest tip de diabet îl poți avea și nici măcar să nu știi. Îți macină creierul și provoacă Alzheimer.
Diabetul poate fi inversat. Astfel, pancreasul poate din nou să producă insulină.
Cercetătorii descoperă noi indicii privind durerea nervoasă provocată de diabet.
O formă letală de diabet rămâne nediagnosticată. Cine sunt cele mai afectate persoane.
Acesta este cel mai rău lucru cu care se confruntă diabeticii. Le dereglează glicemia chiar și când este administrat tratamentul.
Aceste două semne care apar dimineața pot indica prezența diabetului. Sunt mai mult decât banale.
Diabetul de tip 5 tocmai a fost recunoscut oficial! Milioane de oameni afectați fără să știe – iată ce trebuie să afli chiar acum!
Ai aceste semne pe piele sau gât? Poți avea o boală mortală fără să știi – 100 de milioane de oameni o ignoră zilnic!
Aceasta este metoda pentru a scăpa de diabet fără tratamente medicamentoase. Se reglează glicemia.