EXCLUSIV Teste genetice. Dr Doru Negru: toți mâncăm mai mult decât trebuie
Invitat la interviurile DC Medical, dr Doru Negru, medic primar boli interne, diabet, nutriție și boli metabolice a vorbit despre testele genetice.
Diabet. Doru Negru este medic primar Boli Interne, Diabet, Nutriție și Boli metabolice la Spitalul Clinic Sanador. La interviurile DC Medical, acesta a vorbit despre testele genetice și de ce ajungem dependenți de insulină.
"Nu, este o poveste! Nu se poate. Vedeți dumneavoastră, greu. Noi am făcut o chestie, am învățat sau am descifrat codul genetic cu niște ani în urmă. Cu alte cuvinte am învățat literele. Ei, de aici până când o să scriem poeme ca Shakespeare mai durează oleacă, mai trebuie să treacă vreo două – trei generații. Nu există o posibilitate, sunt o mulțime de gene care par, par a fi favorabile pentru dezvoltarea diabetului, dar depinde cum se exprimă și depinde și de cromozomul celălalt unde este", a afirmă Dr Doru Negru.
Diabet. Doru Negru: Toți mâncăm mai mult decât trebuie
În opinia acestuia, cei care au rude de sânge care suferă sau au suferit de diabet, probabilitatea de a-l face e ceva mai mare:
"Deci, oamenii care au mătuși, unchi, părinți, bunici cu diabet ar trebui să fie mai are oleacă mai atenți. (...) Să se caute oleacă mai des. Nu e obligatoriu să-l facă! Dar probabilitatea de a-l face e mai mare. Ei, dacă pe lângă acest material, mai avem și obișnuința noastră de a mânca mai mult decât trebuie – toți mâncăm mai mult decât trebuie –, de a alerga mai puțin, avem și neșansa de a ne lăsa oleacă de burtă, mai crește și un pic tensiunea, îți mai cauți și mai găsești și niște grăsimi crescute în sânge, dintr-o dată ai mai multe șanse să faci diabet", adaugă specialistul.
Acesta precizează că organismul nostru folosește insulina "ca să sature foamea de insulină a țesutului gras. Cu cât avem grăsimi mai multe în trup, cu atât asta mănâncă mai multă insulină și atunci nu mai rămâne destulă. Al doilea mare mâncător de insulină din organismul nostru este reprezentat de grăsimile din sânge, fie că se cheamă colesterol care are prostul obicei de a se depune pe vasele de sânge de a le înfunda, fie că se cheamă trigliceride care sunt mai ticăloase, ele irigă endoteliul vascular și bruma de colesterol, care probabil că nu e brumă de colesterol, se depune galopant", subliniază dr Doru Negru.
Apoi, continuă acesta, grăsimile intră sub piele "cu mare consum de insulină. Și odată intrate sub piele mai mănâncă o dată insulină! Și abia după aia dacă mai rămâne insulină, organismul o folosește ca să scadă zahărul din sânge. Apoi dacă fabrica de insulină e oleacă mai puțin performantă, mai puțin dotată, suprasolicitată în timp, nu mai poate și începe și crește zahărul în sânge".
-
-
-
De ce refuză pacientul oncologic mâncarea21.06.2026, 18:51
-
-
Medicii, îndemnați să regândească tratamentele pentru diabet. 40% dintre pacienți își pun sănătatea în pericol
Medicii, îndemnați să regândească tratamentele pentru diabet. 40% dintre pacienți își pun sănătatea în pericol
Șocul glicemic după masă crește riscul de Alzheimer cu 70%. De ce testul de dimineață nu mai este suficient
De ce vârfurile glicemice după masă sunt, de fapt, un semn de sănătate
Poți păcăli sistemul imunitar? Iată cum ai putea elimina injecțiile cu insulină în diabetul de tip 1
Otrava din cafea care ne îmbolnăvește. Ce greșeală facem când ne bem cafeaua
Cancerul pe care îl poți face din cauza diabetului
Schimbare majoră legată de diabet
Testul de respirație care depistează diabetul în câteva minute
Fumatul crește riscul tuturor subtipurilor de diabet de tip 2
Greșeala care îți blochează procesul de slăbire. Andreea Chirilă: Creierul nu percepe "nu" și "niciodată"
Diabet de tip 5: recunoscut oficial! Pancreasul tău poate fi prea mic și nici nu știai
Diabetul de tip 5 tocmai a fost recunoscut oficial! Milioane de oameni afectați fără să știe – iată ce trebuie să afli chiar acum!
Cocktailurile de aditivi care pot crește riscul de diabet. Pericolul ascuns în alimentația zilnică
Primul semn că ai ajuns la epuizare. Psihoterapeut: Asta înseamnă că viaţa ta e foarte haotică
Mănânci emoțional fără să știi? Care este adevărata cauză din spatele kilogramelor în plus.
De ce crește glicemia după 40 de ani? Explicația unui medic diabetolog
Legătura dintre vitamina D și diabet: poate fi prevenită boala cu ajutorul suplimentelor?
Noi celule de grăsime explică de ce ne îngrășăm la vârsta mijlocie
De ce îți crește burta după 40 de ani, chiar dacă mănânci sănătos. Nu este vorba de fluctuațiile hormonale.
Diabetul de tip 1, depistat înainte de primele simptome. Testul simplu care schimbă totul
Un hormon provoacă diabet de tip 2 la persoanele obeze
Oamenii de ştiinţă au identificat un hormon care provoacă diabet de tip 2 la persoanele obeze.
Ce se întâmplă cu glicemia când mănânci carne cu garnitură. Mihaela Bilic explică ce se petrece în corp când le asociezi
Mănânci carne cu garnitură? Ei bine, te-ai gândit vreodată ce se întâmplă când le asociezi?
