Narcis Copcă, manager Spitalul Sf. Maria: Suntem vânați, dar nu abandonez decât cu picioarele înainte
Managerul Spitalului Sf. Maria, Narcis Copcă, a explicat, într-un interviu, că trăim într-o societate care „vânează” medicii. 8 transplanturi pulmonare și 52 de ficat s-au făcut...
„Cea mai grea lovitură pe care o primesc zilnic este lipsa de grijă pe care o văd la statul român față de orice ține d evaloare, orice ține de protecție a sănătății oamenilor, orice ține, să spun așa, de o protejare a elitelor. Le simțim zilnic, sunte zilnic supuși unor proceduri absolut inumane, ascultați la telefoane, reclamați, târâți în sedii de miliție. (...) Eu și familia, copilul, am fost ascultați, interceptați, nici nu vreau să știu de unde vin aceste lucruri. Singur, s-au clasat toate acestea, pentru că nu intră în obiceiul meu să calc pe lângă lege", a explicat dr Narcis Copcă, într-o emisiune la Antena3.
8 transplanturi pulmonare și 52 de ficat
La Spitalul Sf Maria se fac și multe transplanturi de ficat, pe lângă cele 8 pulmonare realizate, a arătat chirurgul.
„Echipa de la acest spital este de sine stătătoare și operează transplant hepatic, am făcut îndeajuns de multe, 52. (...) Eiu și colegii mei ne-au pregătit la Hanovra”, a spus dr Narcis Copcă.
Întrebat de crede că propunerilor medicilor nu sunt ascultate, că nu sunt băgate în seamă de cei care au frâiele în mâncă, medicul a replicat scurt.
„De dimineață până seara, treaba acestei societăți este să ne vâneze. Ați văzut, un primar care se ocupa de sănătate cum a fost vânat. Vă mărturisesc că Oprescu mie mi-a spus cu luni înainte că e ascultat și i se înscenează ceva. Și până la urmă i-au dat de cap. (...) Eu nu mă las, pentru că e în afara concepției mele, a genei mele să abandonez, și nu abandonez decât cu picioarele înainte ideile pe care le am", a declarat managerul, duminică, la emisiunea „De-a viața ascunselea".
-
-
Simptome care arată o problemă de inimă07.12.2025, 16:27
-
-
Infecție urinară: semne pe care corpul le transmite07.12.2025, 14:06
-
Tratamentul anticancer cu celule T modificate genetic, cu Prof dr Ștefan CIUREA. Academia de Sănătate
Spitalul Grigore Alexandrescu, prim pas pentru acreditarea centrului de transplant hepatic. Dr. Zamfir: Pregătirea este una care ia timp
Spitalul de Copii ”Grigore Alexandrescu” și-a depus dosarul pentru acreditarea centrului de transplant hepatic pediatric.
Transplant: 5 români salvați de un donator de la Spitalul Județean Oradea
5 români au primit a doua șansă la viață după ce familia unui pacient în moarte cerebrală a donat organele acestuia.
Copila de 5 ani, cu hepatita misterioasă, suspectă de boala Wilson. Dr. Brașoveanu, despre noi investigații: Se transmite de la părinți
EXCLUSIV Cât de aproape suntem să criogenăm oamenii. Rubinsky: Dacă scazi temperatura cu 10 grade, prelungești viața cu perioada dublă
Criogenarea țesuturilor vii ar putea permite păstrarea pentru o perioadă mai lungă de timp a organelor destinate transplantului.
O nouă șansă la viață pentru doi bărbați după 3 ani pe lista de așteptare
La Spitalul Județean din Târgu-Mureș s-a realizat o prelevare de organe de la o pacientă de 69 de ani, aflată în moartă cerebrală.
Premieră: pentru prim oară la Spitalul Bagdasar Arseni, prelevare de plămâni
TRANSPLANT: Tânără de 32 de ani, în moarte cerebrală, salvează viețile a 3 români
Iași: Peste 300 de medici, online la Congresul Romtransplant
Congresul Romtransplant, care va dura trei zizle, se va desfasura în mediul on-line, pe platform ZOOM.
Târgu Mureș: Al treilea transplant de inimă din 2021. Viața unui bărbat de 39 de ani a fost salvată
Prof dr Horațiu Suciu a anunțat că la Târgu Mureș a fost efectuat astăzi al treilea transplant cardiac din 2021.
Transplantul hepatic al fetiței de 5 ani, diagnosticată cu boala Wilson, realizat cu succes
Transplantul hepatic în cazul copilei de 5 ani, diagosticată cu boala Wilson și insuficiență hepatică, realizat cu succes.
EXCLUSIV Dr Radu Zamfir (ANT): Acordul de Transplant cu Republica Moldova funcționează. Pregătim un sistem național de prelevare multiorgan
A fost realizat PRIMUL transplant pulmonar de la donatori vii. Pacienta avea plămânii grav afectaţi de COVID-19
EXCLUSIV Congres Internațional de Transplant în București. Prof. Horațiu Moldovan: Încercăm să lărgim numărul de pacienți care pot dona organe
A fost realizat primul transplant traheal din lume: pacienta respiră normal prima dată după 6 ani
EXCLUSIV Transplant pulmonar, situație dramatică. Austria a închis ușa, ANT negociază cu o altă țară. Dr Radu Zamfir, dezvăluiri
5 vieți salvate prin transplant. Prelevare făcută la SUUB de la un pacient în moarte cerebrală
Viețile a cinci oameni au fost salvate în urma unei prelevări de la un pacient în moarte cerebrală.
TRANSPLANT: Rinichi uriaș de 6 kilograme înlocuit cu unul de 20 de ori mai mic, la Spitalul Clinic Parhon din Iași
EXCLUSIV Doi oameni salvați prin transplant de ficat în mai puțin de 24 de ore, la Fundeni. Povestea emoționantă
EXCLUSIV Xenotransplantul transgenic, transplant de la porc. Moldovan: O revoluție în medicină. Modificăm genetic animale. Putem construi organe în animale
Xenotransplantul transgenic este o procedură care revoluționează medicina. Se cresc organe umane în corpurile gazdă ale animalelor.
Șapte transplanturi în șase zile: se întâmplă la Iași
Transplant de organe: patru vieți, salvate în urma deciziei unei familii de a dona organele copilului lor, aflat în moarte cerebrală
Transplantul înseamnă viață! Un copil de 10 ani a salvat viețile a patru semeni necunoscuți, aflați în suferință!
Institutul Clinic Fundeni, peste 2.000 de transplanturi medulare. Moment aniversar al performaței academice în hematologia românească
Institutul Clinic Fundeni bifează un moment aniversar în ceea ce privește performanța academică. Sunt peste 2000 de transplanturi medulare.

