Vieți salvate: familia unui bărbat în moarte cerebrală, acord pentru prelevarea organelor
Familia unui bărbat de 51 de ani din Baia Mare, aflat în moarte cerebrală, și-a dat acordul ca organele acestuia să fie prelevate pentru a salva alte vieți.
Încă o familie a avut puterea de a transforma propria dramă în speranța la viață pentru alți români aflați în suferință. Familia unui bărbat de 51 de ani, aflat în moarte cerebrală, și-a dat acordul pentru donarea organelor acestuia. „Nimic nu poate compensa pierderea unui membru al familiei. Și atunci, de unde puterea de a transforma propria dramă în speranța altuia? Gestul unei familii din Baia Mare, la fel ca al celorlalte familii care, în ultimele luni, au dăruit viață pentru atâția semeni, nu poate fi decât dovada că există o conștiință umană, deasupra oricărui interes, departe de orice idee care implică, într-un fel sau altul, o recompensă”, a scris pe pagina de Facebook Agenția Națională de Transplant.
Astfel, la Spitalul Județean de Urgenta Baia Mare a avut loc, în cursul zilei de azi, 28 noiembrie, o nouă prelevare de organe de la bărbatul de 51 de ani aflat în moarte cerebrală. „Pentru ficat s-a găsit imediat un receptor compatibil: un bărbat de 52 de ani din Giurgiu, aflat pe lista de transplant din luna mai 2019. El a intrat pe mâinile reputatului medic Vlad Brașoveanu și a echipei de la Institutul Clinic Fundeni. De asemenea, rinichii vor salva doi tineri la Cluj, unul de 21 de ani, iar celălalt de 26, în timp ce corneea prelevată a ajuns la București, la Spitalul Militar”, se mai arată în informarea transmisă.
„Mulțumim pentru gestul de omenie familiei donatorului, fără de care acest adevărat lanț al vieții nu ar fi fost posibil. Mulțumim dr. Andrei Mureșan (kpd) și dr. Adriana Stoicovici - coordonator de transplant, pe umerii cărora a stat greaua misiune de a vorbi cu familia îndurerată, mulțumim tuturor echipelor medicale implicate în acest complex proces. Transplantul înseamnă viață!”, a transmis ANT.
-
Postul intermitent ar putea „repara” creierul afectat de stres17.06.2026, 09:50
-
-
Acad. Vlad Ciurea dezvăluie alimentele care ne mențin mintea brici vara16.06.2026, 23:46
-
-
Limonada care taie pofta de mâncare. Ce conține rețeta virală16.06.2026, 21:10
Tratamentul cu celule CAR-T în bolile hematologice, cu prof.dr. Alina TĂNASE. ACADEMIA DE SĂNĂTATE
EXCLUSIV Prelevare multi-organ la Spitalul Floreasca. Șase pacienți, a doua șansă la viață. Dobra: Pacientul care trebuia să primească inima are COVID, așa că organul a ajuns în Germania
Mai multe vieți au fost salvate în urma unei prelevări de organe care a avut loc, în această dimineață, la Spitalul Floreasca din Capitală.
Fetița de 5 ani, cu noul tip de hepatită, are nevoie de transplant. România nu are niciun centru de transplant hepatic pediatric
EXCLUSIV Tache (ATR), despre pacienții cu dializă și transplantați, cei mai vulnerabili: Au fost pe locul trei la mortalitate în pandemie
Târgu Mureș: Al treilea transplant de inimă din 2021. Viața unui bărbat de 39 de ani a fost salvată
Prof dr Horațiu Suciu a anunțat că la Târgu Mureș a fost efectuat astăzi al treilea transplant cardiac din 2021.
EXCLUSIV Transplantul renal, ce nu se știe după intervenție. Mircescu: Performanța de supraviețuire este necunoscută. Nu știm ce se întâmplă cu bolnavii
EXCLUSIV Șansele ca România să aibă un centru de transplant hepatic. Irinel Popescu, despre hepatita "misterioasă": Speram să fie gata cât mai curând
EXCLUSIV Riscurile autotransplantului cu celule stem. Dr. Alina Tănase: Doza este calculată la limita toxicității
EXCLUSIV Ce spun românii despre donarea de organe. Răspunsul EGOIST bifat de mulți: Se preferă ca organe sănătoase să putrezească sub pământ de frica lu' Doamne Doamne
Ce părere au românii despre donarea de organe. Răspunsurile sunt complet neașteptate.
Transplant: un copil de 15 ani, accidentat mortal la Cluj, a salvat viața altor trei copii
Un copil de 15 ani a fost accidentat mortal la Cluj. Familia acestuia a decis să doneze organele acestuia ca să salveze viața altor trei copii.
Spitalul Grigore Alexandrescu, prim pas pentru acreditarea centrului de transplant hepatic. Dr. Zamfir: Pregătirea este una care ia timp
Spitalul de Copii ”Grigore Alexandrescu” și-a depus dosarul pentru acreditarea centrului de transplant hepatic pediatric.
Premieră medicală în domeniul transplantului hepatic, la Spitalul Clinic SANADOR: recoltarea, asistată laparoscopic
Fetița de 5 ani, diagnosticată cu boala Wilson, în stare stabilă după transplantul hepatic. Donatorul, un adolescent aflat în moarte cerebrală
Donatorul a fost un adolescent de 17 ani, aflat în moarte cerebrală, de la care au fost prelevate cordul, ficatul și rinichii.
Timișoara: 20 de ani de la primul transplant de măduvă din România
Institutul Clinic Fundeni, peste 2.000 de transplanturi medulare. Moment aniversar al performaței academice în hematologia românească
Institutul Clinic Fundeni bifează un moment aniversar în ceea ce privește performanța academică. Sunt peste 2000 de transplanturi medulare.
EXCLUSIV Tehnica ce ar putea salva mii de vieți. Acad. prof. dr. Irinel Popescu: Este nevoie. Avem mortalitate destul de mare
Această tehnică poate salva mii de vieți. Despre ce este vorba a explicat acad. prof. dr. Irinel Popescu.
ANT: Șase vieți salvate în câteva ore prin transplant. Două familii îndurerate au fost de acord cu donarea de organe
A fost realizat PRIMUL transplant pulmonar de la donatori vii. Pacienta avea plămânii grav afectaţi de COVID-19
Transplantul hepatic al fetiței de 5 ani, diagnosticată cu boala Wilson, realizat cu succes
Transplantul hepatic în cazul copilei de 5 ani, diagosticată cu boala Wilson și insuficiență hepatică, realizat cu succes.
O nouă șansă la viață pentru 3 oameni. Prima prelevare de organe la Spitalul Județean Baia Mare
Trei oameni au primit o a doua șansă după ce familia unei paciente a decis să doneze organele acestuia.
Transplant: trei români, o nouă șansă la viață datorită unei familii din Bulgaria
Trei români au fost salvați printr-un transplant datorită generozității unei familii din Bulgaria, care și-a pierdut o rudă.
Transplant de ţesut osos, tendinos şi cartilagii, la SUUMC: 6 intervenții de la începutul anului
La SUUMC au avut loc de la începutul anului 6 proceduri de recoltare/prelevare și transplant de țesut osos.
