Știrile zilei în Sănătate și Farma. FDA, avertisment legat de stimulante ADHD

FDA trage un semnal de alarmă! Medicamentele pentru ADHD pot provoca pierdere severă în greutate la copiii sub 6 ani. Ce trebuie să știe părinții înainte să le administreze micuților!
Bayer anunță că Curtea Supremă a SUA a solicitat opinia avocatului general în cazul glifosatului. Bayer a declarat luni că Curtea Supremă a Statelor Unite a cerut opinia avocatului general în cazul Durnell, în contextul în care compania germană caută clarificări în litigiile legate de erbicidul glyphosate. Solicitarea Curții pentru punctul de vedere al avocatului general - principalul avocat al guvernului federal în fața Curții Supreme - amână în continuare decizia instanței privind eventuala judecare a acestui caz.
FDA va modifica etichetele stimulantelor pentru ADHD, adăugând avertismente privind riscul de pierdere în greutate la copiii sub 6 ani
Administrația pentru Alimente și Medicamente din SUA (FDA) a anunțat luni că va modifica etichetarea tuturor stimulantelor cu eliberare prelungită utilizate în tratamentul tulburării de deficit de atenție/hiperactivitate (ADHD), pentru a include avertismente privind riscul de pierdere în greutate și alte reacții adverse la copiii sub 6 ani. FDA impune includerea unei secțiuni de „limitare a utilizării” în prospectul acestor medicamente, menționând incidența mai mare a reacțiilor adverse la această categorie de vârstă.
O comisie a Camerei Reprezentanților l-a citat pe un fost director Pfizer în ancheta privind posibila întârziere a vaccinului anti-COVID
Comisia Juridică a Camerei Reprezentanților din SUA l-a citat luni pe un fost director al companiei Pfizer, după ce acesta a refuzat să colaboreze voluntar în ancheta ce vizează posibila întârziere intenționată a publicării rezultatelor studiilor clinice ale vaccinului COVID-19, până după alegerile prezidențiale din 2020. Este vorba despre Philip Dormitzer, fost director global de cercetare în domeniul vaccinurilor la Pfizer, care a supervizat dezvoltarea vaccinului în timpul primei administrații Trump.
Torrent Pharma (India) va prelua pachetul majoritar al JB Chemicals and Pharmaceuticals
Compania indiană Torrent Pharmaceuticals a anunțat duminică achiziția unui pachet majoritar de 46,39% din acțiunile JB Chemicals and Pharmaceuticals, deținut de firma de investiții KKR din New York, și intenționează să fuzioneze cele două companii. Tranzacția, anunțată printr-un comunicat comun al celor trei părți, evaluează JB Pharma la un total de 256,89 miliarde de rupii (3,01 miliarde de dolari), pe baza capitalului social complet diluat.
-
Căldura și tulburările afective, subiectul săptămânii la DrPsy11.07.2025, 23:51
-
Dieta care reduce riscul de Alzheimer, indiferent de vârstă11.07.2025, 14:07
-
-
Europa, în alertă maximă. Pregătiri pentru următoarea pandemie10.07.2025, 13:52
-
-
-
De ce a murit Mihai Leu. Mesajul transmis de prof. dr. Irinel Popescu02.07.2025, 13:56
-
-
-