Tătaru, cazuri COVID-19: Numărul o să mai crească, apoi o să scadă. Restricțiile, efect în două săptămâni
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a explicat că se așteaptă la o creștere a numărului de cazuri COVID-19, urmată de scăderea acestuia, pentru că restricțiile își vor arăta efectul peste 2-3...
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a declarat, la Iași, că în următoarea perioadă se așteaptă la o creștere a numărului de infectări COVID și că abia, ulterior, după aproximativ două-trei săptămâni, la scăderea acestuia.
„Evoluția pe care o vedem de la începutul lunii septembrie este o evoluție în creștere. Acea evoluție este dată și de o transmitere în comunitate. Orice activitate economică, orice activitate socială, de transport în comun, orice alt eveniment a însemnat creșterea transmiterii. Limitarea acestor activități ne face să avem o scădere a numărului de cazuri. (...) Condițiile în care am impus aceste restricții înseamnă că a fost un moment în care trebuiau luate aceste restricții. Trebuie respectate aceste restricții. Aceste restricții au fost de la început. Și dumneavoastră și eu putem vedea în ce măsură au fost respectate. Cred că este momentul să realizăm că niște măsuri sunt impuse tocmai pentru a fi respectate”, a subliniat Nelu Tătaru.
Efectele restricțiilor, în 2-3 săptămâni
Tătaru a arătat că efectul lor nu se va vedea imediat.
„În contextul în care impunem niște restricții, conform criteriilor epidemiologice, ar trebui să aibă efect în două săptămâni. Condițiile pentru așezarea pe un platou în cele două-trei săptămâni rămân aceleași care vor rămâne și peste aceste două săptămâni dacă vrem să avem o scădere a numărului de cazuri", a spus el, conform Agerpres.
Întrebat fiind dacă sistemul medical va rezista la 10.000 de cazuri pe zi, ministrul Tătaru a răspuns că da, menționând totodată că foarte mult contează „dacă aceste 10.000 de cazuri sunt grave, de terapie intensivă, care necesită în continuare extinderea capacității de terapie intensivă”.
Creștere îngrijorătoare a cazurilor COVID-19 în România
Alertă COVID-19 în România. 4.846 de cazuri noi raportate într-o singură săptămână
Ce este varianta COVID "Cicada" și de ce se tem experții
Long COVID persistă mult după vindecare. De ce se întâmplă lucrul acesta
COVID, impact major asupra creierului. Efectele vizibile chiar și după 3 ani de la infectare
EXCLUSIV Noua tulpină COVID, creștere semnificativă a numărului de cazuri. Prof. univ. dr. Carmen Dorobăț: Se aseamănă cu virozele respiratorii. Nu necesită tratament simptomatic
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
Greșeala teribilă din pandemia de COVID care a ucis zeci de mii de oameni
De ce persistă pierderea gustului după COVID chiar și după mult timp?
SUA restrânge condiţiile de acces la vaccinurile anti-COVID-19. Cine mai are voie să se vaccineze
A fost infectat cu coronavirus timp de 613 zile. Cazul lui a uimit cercetătorii: Conduce la apariția unor variante unice, sensibile
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
COVID, încă un efect negativ. Duce la hipertensiune arterială și boli cardiovasculare
COVID mai are încă un efect negativ asupra sănătății. Infecția poate duce la hipertensiune arterială.
Medicii avertizează: FLiRT, FLuQE și LB.1, variante COVID-19, se răspândesc. "Au modificări în proteina spike. Ignoră imunitatea de la vaccin sau infectarea anterioară
Medicii lansează un avertisment, deoarece noi variante ale COVID-19, FLiRT, FLuQE și LB.1, se răspândesc în lume.
S-au descoperit inflamaţii și umflături în creier la persoanele cu long-COVID
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
EXCLUSIV Greșeala mortală pe care o facem când suntem răciți. Adrian Marinescu: Le luăm ca pe bomboane
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
EXCLUSIV Paxlovid: când apare în România, cine îl poate lua. Cum acționează nirmatrelvir și ritonavir, substanțele din Paxlovid. Rafila: S-a semnat contractul. Va fi disponibil la recomandarea medicului
EXCLUSIV Doina Pleșca: Există o mare problemă legată de vaccinare. Nu este obligatorie, dar trebuie să ne sporim spiritul civic și să prezentăm corect minusurile și plusurile fiecărui vaccin
Vaccinul anti-COVID a scăzut incidența AVC-urilor și a infarctului
Ce se întâmplă în cazul persoanelor care s-au vaccinat anti-COVID. Care este rolul critic pe care vaccinul l-a avut.
De ce apar mereu noi variante COVID. Ce s-a aflat despre boală
China spune că laboratorul din Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
China afirmă că institutul Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
EXCLUSIV COVID, infecție bianuală. Dr. Simin Aysel Florescu: Vom avea de două ori pe an. În sezonul rece, concomitent cu gripa
Medicii au explicat la ce să ne așteptăm în ceea ce privește boala COVID. Ce trebuie să știm despre infecția cu SARS-CoV2.
Lockdown-ul impus de COVID a accelerat îmbătrânirea creierului. Adolescenții, cei mai afectați
Jumătate dintre pacienții cu COVID-19 dezvoltă long-COVID
XEC, noua variantă COVID. Se răspândește rapid
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.
