De pe pârtie, direct la spital: aproximativ 80 de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale

Vacanța de Crăciun și Revelion a adus mulți schiori pe pârtii, însă și multe accidentări care i-au trimis la spital, după cum arată salvamontiștii.
Aproximativ 80 de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale de prim-ajutor acordate de salvamontiştii din staţiunea Straja, după ce s-au accidentat pe pârtii. În jumătate dintre aceste cazuri a fost necesară transportarea victimelor cu ambulanţa la spital, după cum arată Salvamont Lupeni-Straja în datele centralizate din perioada minivacanţelor de Crăciun şi Revelion.
Lipsa unei conduite corecte pe pârtie, abordarea unor zone şi pârtii prea grele pentru experienţa de care au dispus schiorii sau neglijenţa au reprezentat principalele cauze care au dus la accidentarea victimelor.
"Începând din 18 decembrie 2019 şi până pe 6 ianuarie anul acesta am avut 76 de intervenţii, dintre care 47 au necesitat evacuarea victimelor cu ambulanţa. Majoritatea accidentelor se întâmplă din cauza nerespectării conduitei elementare de comportament pe zona schiabilă. Parcă pe an ce trece turiştii pierd noţiunea de fair-play, astfel ca schiorul din deal să-l ocolească pe cel din vale. Aceste situaţii duc la ciocniri pe pârtie şi, inevitabil, la traumatisme sau fracturi", a declarat şeful Salvamont Lupeni-Straja, George Resiga, citat de agerpres.ro.
Cele mai multe accidentări au fost fracturi ale mâinilor şi picioarelor, dar şi traumatisme la cap sau la coloana vertebrală.
Pentru a preveni producerea unor incidente pe pârtii, Primăria Lupeni şi echipa Salvamont din Straja au elaborat un regulament care a fost aprobat de Consiliul Local Lupeni şi va intra în vigoare în următoarele zile.
"Nu ne gândim, în mod deosebit, la aplicarea unor amenzi, deşi ele sunt prevăzute în regulament, ci ne vom axa pe o conştientizare a schiorilor care se află pe domeniul schiabil în respectarea unei conduite ce poate evita producerea unor accidente grave", a precizat şeful Salvamont Straja.
Salvamontiştii din Straja au apreciat că numărul turiştilor din staţiune va creşte în următoarele zile şi ar putea depăşi 3.500 de persoane, dată fiind perioada de vacanţă a elevilor.
-
-
-
Statinele, efect major asupra creierului21.10.2025, 18:01
-
Ucigașul invizibil din casele noastre21.10.2025, 15:48
-
Ce simte, de fapt, o persoană aflată în comă. Care sunt șansele de recuperare ale pacienților care sunt în comă
Bărbatul cu arsuri pe 70% din corp nu întrunește condițiile de transfer în străinătate
Expertize ADN pentru aflarea identității a 5 victime de la Neamț. Percheziții la spital
Adolescenta de 15 ani, cu arsuri după ce s-a urcat pe un tren, dusă cu elicopterul la Spitalul de Pediatrie
Un injectomat, cauza incendiului din Neamț? Șeful ATI Piatra Neamț: niciun pacient n-a avut nicio șansă
Primul semn al AVC-ului. Nu îl ignora. Simptomul apare cu câteva zile înainte de a se rupe un vas de sânge în creier
În stare gravă la spital după ce s-a opărit cu suc de roșii. Femeia are 50 de ani
O femeie în vârstă de 50 de ani a ajuns de urgență la spital după ce s-a opărit cu suc de roșii.
A orbit timp de trei zile după ce a căzut pe un uscător de păr pornit. Fetița a suferit arsuri grave pe cap și gât
Copil de 13 ani cu arsuri grave pe 60% din suprafața corpului după ce s-a s-a electrocutat la pescuit
Un puști de 13 ani are arsuri pe 60% din suprafața corpului după ce s-a electrocutat la pescuit.
Incendiu ATI Neamț. Soția medicului-erou: ”îmi spunea încontinuu: eu sunt bine, ceilalți ardeau”
Ce este ocluzia intestinală și care sunt cauzele sale. Medic: Apare la vârste tot mai mici
Ce este ocluzia intestinală, care sunt simptomele și care sunt remediile rapide.
Alexandru Arșinel, de urgență la spital. Artistul: nu am o stare fizică prea bună
Artistul Alexandru Arșinel a ajuns la spital de urgență după ce a acuzat o stare de slăbiciune.
George Clooney, de urgență la spital. Dieta care l-a îmbolnăvit
Actorul George Clooney a fost internat de urgență după ce a slăbit 11 kilograme pentru un rol.
Incendiu la Spitalul de Psihiatrie din Craiova. Datele de ultimă oră de la Ministerul Sănătății
Intervenție chirurgicală complexă, de 6 ore, pentru salvarea bărbatului atacat de urs în apropierea unei stâne
Trei copii intoxicați cu un antiparazitar folosit la animale. Mama și bunica, în stare foarte gravă. Primar: suntem în stare de șoc
Primele defibrilatoare automate amplasate în stradă, la Sinaia. FOTO + VIDEO
Cum se manifestă epuizarea termică. Cele 10 semne care îți arată că ești în pericol. Două categorii de persoane, în grupul extrem de vulnerabil
Epuizarea termică poate fi mortală. Este nevoie de asistență medicală pentru a preveni deteriorarea creierului și a organelor vitale.
Mic ghid pentru REVELION 2021. Dr Tudor Ciuhodaru: ce să faci ca să NU ajungi la URGENȚĂ în prima zi
Manevra Heimlich: cum se face. Ciuhodaru: Creierul începe să se degradeze la 1 minut. La 3 minute leziuni ireversibile, la 5 moarte cerebrală, la 15 moarte
Incendiu ATI Neamț. Ministrul Sănătății: saloanele ATI erau încuiate
Ministrul Sănătății Nelu Tătaru a declarat că ușile saloanelor ATI de la Spitalul Județean Piatra Neamț erau încuiate.