Lucian Pintea, șeful de la medicină legală Bistrița-Năsăud, secretar de stat la Ministerul Sănătății
Al doilea secretar de stat din Ministerul Sănătății numit astăzi de Ludovic Orban, este Vasile Lucian Pintea un medic cunoscut, șeful serviciului județean de medicină legală din Bistrița-Năsăud....
Decizia pentru numirea doctorului Vasile Lucian Pintea în funcția de secretar de stat la Ministerul Sănătății a fost publicată miercuri în Monitorul Oficial.
Dr Vasile Lucian Pintea este absolvent al Universității de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu" din Cluj-Napoca, rezidențiatul și l-a făcut la Institutul de Medicină Legală din Cluj-Napoca și din anul 1999 lucrează la Spitalul Județean de Urgență Bistrița. Din 2008, medicul are Atestat de studii complementare în Managementul Servicilor de Sănătate.
„Îl felicit pe domnul doctor Lucian Pintea – medic legist șef, pentru numirea în demnitatea publică de Secretar de Stat în Ministerul Sănătății !!!", a scris Gabriel Lazany, managerul Spitalului Județean de Urgență Bistrița, pe pagina sa de Facebook.
În afară de cei doi demnitari numiți miercuri, ministrul Sănătății, Victor Costache, mai are doi secretari de stat: prof dr Horațiu Moldovan și dr Nelu Tătaru, amândoi chirurgi.
-
Spasmul hipnic: De ce ai spasme în timpul somnului26.05.2026, 23:58
-
-
-
-
Noi medicamente gratuite şi compensate de la 1 noiembrie
Noi medicamente vor intra pe lista celor gratuite și compensate, de la 1 noiembrie.
Bani pentru pacienții cu cancer. Cine îi primește. Înscrie-te aici!
CNAS: Începând cu 1 martie, serviciile medicale se acordă cu obligativitatea semnării cu cardul pacientului
CNAS, schimbare importantă de la 1 martie.
Horaţiu-Remus Moldovan, noul președinte al CNAS
Premierul Marcel Ciolacu a numit un nou șef la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate.
CNAS - condițiile în care asigurații pot beneficia de vaccinuri pe bază de prescripție electronică
Condițiile în care asigurații pot beneficia de vaccinuri pe bază de prescripție electronică utilizată în sistemul de asigurări sociale de sănătate.
CNAS: Lista serviciilor medicale pentru asigurați, de la 1 ianuarie
Doar 35% dintre români plătesc asigurări de sănătate. Rafila: Oamenii fac împrumut pentru tratament!
EXCLUSIV Serviciile medicale, extinse pentru pacienți. Elisabeth Iuliana Brumă: Au drepturi de care nu sunt conștienți
Servicii decontate pentru neasiguraţi, în Planul Naţional de Cancer, de la 1 iulie. Valeria Herdea (CNAS): E un drept constituţional într-o astfel de boală. Nu e normal să moară atâţia oameni
Servicii medicale gratuite pentru persoanele care nu plătesc asigurare și nu sunt asigurate: lista completă
Iată lista serviciilor medicale gratuite de care beneficiază românii care nu plătesc asigurare de sănătate la stat.
Cele 10 măsuri pentru pacienți, în reforma sistemului sanitar. Ce se întâmplă cu cardul de sănătate
CNAS, răspuns după revolta medicilor. Valoarea punctului per capita rămâne neschimbată: între 4,5 lei și 12 lei
REZIDENȚIAT 2021. Peste 12.000 de candidați s-au înscris la examen
Circa 12.600 de candidați s-au înscris la examenul de rezidențiat organizat duminică, 21 noiembrie.
Pacienții care pot merge direct la specialist, fără bilet de trimitere. Uite cine beneficiază
Medicamente compensate cu 90% pentru pensionari. DECIZIA Ministerului Sănătății
EXCLUSIV CNAS, decizie în premieră. Stimulent pentru pacienți și medici, de la 1 iulie. Petru Crăciun: E introdus pentru prima dată. Mă întreb unde eram dacă luam acest stimulent în urmă cu 10 ani
Ce decizie a luat CNAS, în premieră pentru România.
Ce se întâmplă cu pacienții neasigurați. Ministrul Sănătății a făcut anunțul
EXCLUSIV "România este în faliment!" Mircea Coșea: Avem o categorie a populației care se tratează, în baza unor idei preconcepute, în Turcia sau Austria. Se tratează bine și aici!
Alexandru Rafila: La testarea COVID în școli, un copil din 100.000 era infectat; măștile FFP2 ar putea deveni obligatorii în România
CNAS, anunț. Acces mai facil la servicii de medicină fizică și de reabilitare pentru pacienți
CNAS anunță că pacienții au acces mai facil la servicii de medicină fizică și de reabilitare
Cseke Attila, după 3 luni de mandat la MS: Aprovizionarea cu medicamente împotriva COVID-19 și mai multe paturi ATI, ca obiective principale
Patriciu Achimaș-Cadariu, despre noul plan de combatere a cancerului: Nu este o compunere, are măsuri, are indicatori
EXCLUSIV Cum să ne alegem asiguratorul medical privat. Claudiu Năsui: Așa cum vă alegeți o bancă, așa cum vă alegeți asiguratorul pentru mașină
Cum să ne alegem asiguratorul medical privat. Ce trebuie să știm despre aceste opțiuni medicale.
