Primul județ în scenariul roșu: incidența COVID-19 este de 4,4 la mie și e în creștere

A fost raportat primul județ care a revenit în scenariul roșu, din octombrie și până acum. Rata incidenței COVID-19 a ajuns aici la 4,4 cazuri la mia de locuitori, calculat în ultimele 14...
Avem primul județ care a intrat în zona roșie privind riscul epidemiologic. Este vorba despre Cluj, care a ajuns în doar câteva zile la o incidență a ratei infectărilor de 4,04 la mie.
De la începutul anului, numărul noilor cazuri de infecții COVID-19 crescut constant. În 2 ianuarie erau încă sub 1.000 de cazuri, în 5 ianuarie aveam deja aproape 5.000, iar în 11 ianuarie al ajuns la aproape 9.000 de cazuri.
De altfel, toate județele au înregistrat creșteri ale incidenței infectărilor, iar în prezent sunt 10 județe în zona galbenă.
Potrivit INS, media națională a incidenței COVID-19 este de 1,93, față de 1,39, cât era acum două zile.
În București, rata de incidență COVID-19este de 2,97 de cazuri la mia de locuitori, în creştere faţă de ziua precedentă, când s-a înregistrat o valoare de 2,57 la mia de locuitori, potrivit Direcţiei de Sănătate Publică. Mai sunt în apropiere Suceava, cu 2,94 și Brașov, cu 2,71
De asemenea, 7 localităţi din judeţul Braşov, inclusiv municipiul reşedinţă, înregistrează, luni, o incidenţă cumulată a cazurilor de COVID-19 ce se situează între 3 şi 6 cazuri la 1.000 de locuitori, conform datelor publicate pe site-ul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Braşov.
În oraşul Predeal şi localităţile Bran şi Şercaia, incidenţa cumulată COVID-19 depăşeşte 5 cazuri la o mie de locuitori. În municipiul Braşov, rata de transmitere a virusului este de 3,29/1000, în creştere constantă în ultimele trei zile.
În Europa, varianta Omicron continuă să producă număr mare de infectări în unele state, dar cu numpr mic de decese, în timp ce alte state nu mai au nici decese, nici infectări.
Astfel, Marea Britanie avea ieri 142.224 și 77 de decese, Franța 93.896 de cazuri și 280 de decese, Germania 38.618 de cazuri noi și 175 de decese, Italia 101.762 de noi cazuri și 225 de decese, Spania 97.464 de noi cazuri și 68 de decese, Olanda 27.891 de cazuri și 8 decese, Belgia 15.242 de cazuri și 18 decese, Israel 23.566 de cazuri și niciun deces, Elveția 6.852 de cazuri și 5 decese, Grecia 27.766 de cazuri și 85 de decese, Austria 10.804 de cazuri și 7 decese, iar Suedia, niciun nou caz și niciun deces.
În Bulgaria au fost ieri 6.761 de noi cazuri și 116 decese, Ucraina a avut ieri 1.969 cazuri și 86 decese, iar Rusia, 15.830 de noi cazuri și 741 de decese.
Toate datele despre evoluția pandemiei în lume pot fi consultate AICI
-
Ce a găsit Alexandru Rogobete într-un spital din România12.10.2025, 18:49
-
Operațiile de cancer, impact asupra imunității12.10.2025, 16:36
-
-
Alexandru Rogobete, anunț important despre analizele medicale12.10.2025, 14:01
-
Otrava pe care o conțin rujurile. Ce trebuie să știi12.10.2025, 12:29
COVID, impact major asupra creierului. Efectele vizibile chiar și după 3 ani de la infectare
SUA restrânge condiţiile de acces la vaccinurile anti-COVID-19. Cine mai are voie să se vaccineze
Vaccinurile pentru Covid vor fi aprobate pentru vânzare publicului din Marea Britanie
Celule zombie în vasele de sânge. Uite ce s-a întâmplat cu sângele tău dacă ai avut COVID
Tratamentul oral anti-COVID, ce trebuie să știi. Prof. dr. Aysel Florescu: Este demonstrat ca eficiență virală. A redus foarte mult riscul de spitalizare
Acest tratament anti-COVID poate avea efecte secundare importante.
Greșeala mortală pe care o facem când suntem răciți. Adrian Marinescu: Le luăm ca pe bomboane
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
Long-COVID lovește femeile mai mult decât bărbații. Efectul secundar care apare la femeile de peste 40 de ani
Un studiu arată că femeile sunt cu aproape 50% mai expuse riscului de a suferi de long-COVID și explică de ce acest fenomen lovește mai ales femeile de peste 40 de ani.
Paxlovid, noul antiviral pentru COVID. Rafila: Va fi la dispoziția pacienților care vor avea nevoie
COVID, efecte suprinzătoare. Ce beneficii a avut asupra creierului. Este uimitor
COVID are efecte surprinzătoare. Infecția cu SARS-COV-2 a avut și unele beneficii asupra creierului.
Noua tulpină COVID, creștere semnificativă a numărului de cazuri. Prof. univ. dr. Carmen Dorobăț: Se aseamănă cu virozele respiratorii. Nu necesită tratament simptomatic
Noua tulpină COVID provoacă o creștere semnificativă a numărului de noi îmbolnăviri.
S-au descoperit inflamaţii și umflături în creier la persoanele cu long-COVID
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
COVID-19 a demonstrat că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
Ce trebuie să știe cei care au avut COVID. Pericolul ascuns care îi atacă
FDA amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
Long COVID persistă mult după vindecare. De ce se întâmplă lucrul acesta
UE cumpără vaccinuri pentru a se pregăti pentru următoarea pandemie
Uniunea Europeană achiziționează vaccinuri pentru a se pregăti pentru următoarea pandemie.
Boala fatală asociată cu COVID. Poate fi declanșată și de infecțiile ușoare. Cum se manifestă
OMS a definit boala răspândită "prin aer", după confuzia din perioada COVID. Oamenii de știință spun că "ar fi putut să coste vieți"
După COVID, OMS și experții în sănătate au definit boala răspândită "prin aer".
XEC, noua variantă COVID. Se răspândește rapid
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.
Adevărul despre Hidroxiclorochină. Care e cel mai bun antiviral, de fapt. De ce a trebuit să stea oamenii în spital dacă nu aveau COVID. Streinu-Cercel: A fost denigrată cu televizorul
Terapiile miraculoase pentru long-COVID, un pericol costisitor pentru pacienți. Medic: Sunt expuși riscului de a fi păcăliți
Long-COVID și terapiile experimentale și miraculoase. Care sunt cele mai căutate, dar și de ce îi pun pe pacienți în pericol.
Numărul cazurilor de COVID 19 scade, dar reinfectările continuă să crească. Ce trebuie să știi
JN.1, noua tulpină COVID. Se răspândește rapid. Ce se știe despre aceasta
JN.1 este noua tulpină COVID care se răspândește rapid la nivel global. Ce se știe despre aceasta.