Studenții UMF Carol Davila, propunere de soluții de protecție inovatoare împotriva COVID 19

Studenții Universității de Medicină și Farmacie ”Carol Davila” din București vin cu propunere de soluții de protecție inovatoare împotriva COVID 19.
În contextul epidemiologic actual, în care comunitatea medicală românească se confruntă cu o situație dificilă în ceea ce privește procurarea de echipamente de protecție împotriva infectării cu COVID 19, Universitatea de Medicină și Farmacie "Carol Davila" din București prin Societatea Studenților în Medicină din București dorește să sprijine comunitatea academică prin soluții pragmatice și inovatoare pentru posibilele probleme ce se prevăd în sistem.
Prima inițiativă, pornită de către Societatea Studenților în Medicină din București împreună cu echipa Viziere.ro, un consorțiu de organizații de tineri inventatori români de la Nod Makerspace, Clarkvision și THE PLOT, care își propun să realizeze alternative pentru echipamentul de protecție medical, și anume viziere de protecție confecționate din plastic PET.
"Ca studenți la medicină, este datoria noastră să fim parte şi să susținem inițiativele care pot spijini eforturile naționale împotriva COVID-19. Vizierele PET sau ochelarii printați 3D sunt cel mai bun exemplu de mobilizare de tineret pentru o soluție rapidă şi concretă de protecție a pacienților şi personalului medical. Încurajăm societatea civilă să susțină această inițiativă non-profit şi voluntarii SSMB vor lucra alături de echipa de producție pentru a se asigura că un număr cât mai mare de profesionişti beneficiază de viziere" a declarat Președintele SSMB Rareș-Bogdan Băloi, student la medicină în cadrul UMFCD.
"Până în acest moment am primit peste 3.000 de cereri pentru producerea a peste 20.000 viziere de la cadre medicale, ambulanțieri, farmaciști, personal DSU sau jandarmi care se află în prima linie de acțiune iar cifrele cresc gradual. Astfel, am prototipat o vizieră de protecție a feței pentru medici a cărei durată de fabricare este foarte mică și din materiale care sunt mai ușor de procurat. Știm că produsul există și nu ne dorim să il reinventăm, ci să adresăm o nevoie. Spre deosebire de vizierele comercializate, viziera concepută de noi va fi gratuită și disponibilă în măsura posibilităților de producție" susține Vlad Măcelaru, inițiator și reprezentant al Echipei Viziere.ro
O a doua inițiativă a fost cea venită împreună cu Asociația Medicală Română de Biomodelare 3D care pune la dispoziție echipamente ce constau în viziere și ochelari de protecție împotriva infectării cu COVID 19, echipamente ce sunt realizate prin tehnologia printării 3D și conțin materiale plastice de diverse tipuri (PTEG, PLA, ABS Medical, etc).
Potrivit producătorului, AMRB3D, chiar dacă nu sunt încă omologate, aceste echipamente pot susține, în proporție de 100%, aceleași funcții de protecție deținute de către vizierele și ochelarii clasice.
"Consider că prin printarea 3D a acestor echipamente putem să venim atât în sprijinul personalului medical, cât și al pacienților, în cazul în care stocul echipamentelor omologate de către Ministerul Sănătății se va epuiza" precizează Președintele AMRB3D, Dr. Eduard Liciu, doctorand anul III în cadrul UMFCD.
Procedura de producție 3D pentru o vizieră sau o pereche de ochelari de protecție durează aproximativ 60 de minute și implică practic printarea suportului, decuparea filmului PVC și montarea acestuia pe suport.
"În prezent sectorul medical trece prin momente foarte dificile. Odată cu creșterea numărului de persoane infectate, este posibil să se ajungă în unele spitale la epuizarea stocurilor de echipamente de protecție din dotare. Tocmai de aceea consider că această inițiativă este foarte bună și s-ar putea ca aceste echipamente, desi nu sunt omologate, să fie foarte utile în acel moment. Este foarte important să asigurăm protecția personalului medical pentru a asigura implicit tratamentul pacienților infectați cu COVID-19 și pentru a putea lupta eficient cu acest virus. Invit spitalele și institutele afiliate UMFCD București să ne scrie la adresa de email [email protected] dacă își vor epuiza stocurile și vor avea nevoie de astfel de echipamente. Acestea vor fi furnizate în regim gratuit în limita stocurilor disponibile" a declarat, Rectorul UMF Carol Davila, Prof.Dr.Viorel Jinga.
-
Cine sunt pacienții care au nevoie de statine12.10.2025, 22:01
-
-
Ce a găsit Alexandru Rogobete într-un spital din România12.10.2025, 18:49
-
Operațiile de cancer, impact asupra imunității12.10.2025, 16:36
-
JN.1, noua tulpină COVID. Se răspândește rapid. Ce se știe despre aceasta
JN.1 este noua tulpină COVID care se răspândește rapid la nivel global. Ce se știe despre aceasta.
Conexiune surprinzătoare între COVID-19 și regresia cancerului. COVID activează celulele anti-cancer
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
Care este diferența între gripă și COVID. Adrian Marinescu: Este semnificativă! Nu poți face comparație
Cât de agresivă este EG.5, noua tulpină COVID-19. Ar trebui să ne mai temem de COVID? Carmen Dorobăț: Pandemia nu se oprește de azi, pe mâine, în 24h. Să ne așteptăm la noi variante
Medicul Carmen Dorobăț ne-a vorbit despre noua variantă COVID-19, EG. 5, care a început să îngrijoreze oamenii în această perioadă.
FDA aprobă vaccinul Novavax COVID, dar doar pentru unii. Cine poate beneficia de el
FDA aprobă, în sfârșit, vaccinul Novavax, dar doar pentru unii! Robert F. Kennedy Jr. trage un semnal de alarmă.
COVID, impact major asupra creierului. Efectele vizibile chiar și după 3 ani de la infectare
Casa Albă a publicat că originea COVID este un laborator și-l acuză pe Fauci
Site-ul Casei Albe susţine teoria conform căreia coronavirusul provine dintr-un laborator.
Vaccinurile pentru Covid vor fi aprobate pentru vânzare publicului din Marea Britanie
A fost infectat cu coronavirus timp de 613 zile. Cazul lui a uimit cercetătorii: Conduce la apariția unor variante unice, sensibile
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
Ce s-a aflat despre antiviralele folosite pentru tratarea COVID-19. Cât de eficiente sunt remdesivir, molnupiravir și ritonavir. Cât de rapid trebuie administrate pentru a avea efect
OMS a definit boala răspândită "prin aer", după confuzia din perioada COVID. Oamenii de știință spun că "ar fi putut să coste vieți"
După COVID, OMS și experții în sănătate au definit boala răspândită "prin aer".
COVID, încă un efect negativ. Duce la hipertensiune arterială și boli cardiovasculare
COVID mai are încă un efect negativ asupra sănătății. Infecția poate duce la hipertensiune arterială.
Arcturus, XBB.1.16, noua subvariantă Omicron: simptome și prevenție. Expert: Arată o infecțiozitate crescută
Vaccinul, cheia pentru sănătate. Adrian Marinescu: E vorba de protecție individuală
CIA afirmă că, cel mai probabil, "COVID-19 a apărut dintr-un laborator": O scurgere de la Institutul de Virologie din Wuhan
CIA afirmă că "cel mai probabil" COVID-19 a provenit dintr-un laborator.
Vaccinul COVID-19, investiție medicală care a salvat vieți și bani, arată cel mai recent studiu
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
Adevărul despre Hidroxiclorochină. Care e cel mai bun antiviral, de fapt. De ce a trebuit să stea oamenii în spital dacă nu aveau COVID. Streinu-Cercel: A fost denigrată cu televizorul
Originea COVID-19 rămâne un mister. Ce ascunde China? Ce s-a întâmplat, de fapt, în Wuhan
Originea pandemiei de COVID-19 rămâne un mister, deși au trecut deja cinci ani de la carantina care a marcat oraşul Wuhan.
Greșeala mortală pe care o facem când suntem răciți. Adrian Marinescu: Le luăm ca pe bomboane
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
Remdesivir, tratamentul injectabil pentru COVID. Prof. dr. Simin Aysel Florescu: Administrarea se face în spitale
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
Creierul afectat de COVID-19. Trunchiul cerebral, cheia simptomelor pe termen lung
Noua tulpină COVID determină creșteri ale spitalizărilor. Se recomandă vaccinarea și purtarea măștii
COVID, infecție bianuală. Dr. Simin Aysel Florescu: Vom avea de două ori pe an. În sezonul rece, concomitent cu gripa
Medicii au explicat la ce să ne așteptăm în ceea ce privește boala COVID. Ce trebuie să știm despre infecția cu SARS-CoV2.