BREAKING NEWS Şefii centrelor de transfuzii, apel MASIV la oameni pentru donarea de sânge
Camelia Stoichicescu, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină din Galaţi, face apel la gălăţeni să vină să doneze sânge.
Luni dimineața, 6 ianuarie, un pacient în vârstă de 20 de ani, internat la Spitalul Universitar de Urgență București cu arsură peste 50% din suprafața corpului, va fi transferat la Spitalul AKH din...
Pacient, spital, Viena. Reprezentanții Ministerului Sănătății precizează că luni de dimineața, 6 ianuarie, pacientul în vârstă de 20 de ani, internat la Spitalul Universitar de Urgență București cu arsuri peste 50% din suprafața corpului, dar și politraumă va fi transferat la Spitalul AKH din Viena.
Decizia, mai precizează aceștia, a fost luată de sâmbătă, 4 ianuarie, "la mai puțin de 5 ore de la primirea informației despre acest caz, conducerea MS a aprobat transferul pacientului, fărăr piedici birocratice, într-o unitate sanitară de specialitate din străinătate pentru continuarea tratamentului specific".
În comunicat se mai arată un astfel de transfer se realizează numai cu aprobarea spitalului primitor, care transmite acordul după mai multe verificări.
"Nu au existat probleme sau întârzieri legate de birocrație sau traducerea documentelor. Unitatea medicală din Bruxelles, acolo unde familia pacientului a solicitat transferul, a dorit ca imagistica să verifice diagnosticul. Ambele unități medicale, atât cea din Bruxelles, cât și cea din Viena, acolo unde au fost transmise actele medicale, au dat acordul pentru transferul pacientului în dimineața zilei de mâine. S-a ales unitatea din Viena unde acest transfer va fi realizat mâine dimineață, în jurul orelor 7, cu mijloacele de transport ale Departamentului pentru situații de urgență, conform legislației și competențelor", a precizat Nelu Tătaru, secretar de stat în cadrul MS
Potrivit sursei citate, imediat după preluarea mandatului, una dintre primele întâlniri stabilite de către echipa Ministerului Sănătății a fost cea cu Asociația Colectiv condusă de Eugen Iancu în urma careia s- a înființat un grup de lucru pentru elaborarea legislației privind pacientul cu arsuri grave.
"Întreaga problematică a pacientului cu arsuri grave este o prioritate a actualei echipe. În grupul de lucru invităm toți reprezentanții asociațiilor care au expertiză în acest domeniu", a mai spus Nelu Tătaru, secretar de stat.
Camelia Stoichicescu, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină din Galaţi, face apel la gălăţeni să vină să doneze sânge.
Actorul Alexandru Arșinel a fost internat de urgență la o clinică privată. Momentan nu se cunoaște motivul internării.
Compresele cu apă și oțet folosite pentru scăderea febrei sunt periculoase. Acestea pot irita pielea.
Un nou tratament ar putea reduce semnificativ tensiunea arterială. Care este particularitatea acestuia.
O fetiță din Oradea, în vârstă de 10 ani, a sunat la 112 spunând că fratele ei nu se simte bine și a vomat. Părinții lor sunt surdomuți.
Fotbalistul danez Christian Eriksen care s-a prăbușit pe teren a transmis un mesaj din spital.
Parchetul General precizează că s-a stabilit locul din care s-a declanșat incendiul în secția ATI Piatra Neamț și că au început audierile.
Un tânăr a suferit arsuri de gradul II după explozia unei butelii într-un bloc la marginea orașului Drobeta Turnu-Severin.