Aparat RMN, inaugurat la Spitalul Județean din Deva

SJU Deva are aparat de imagistică prin rezonanță magnetică (RMN) în valoare de aprape patru milioane de lei. Aparatul a fost inaugurat azi.
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Deva a inaugurat, azi, aparatul de imagistică prin rezonanţă magnetică (RMN), echipamentul, în valoare de 3,75 de milioane de lei, fiind achiziţionat de Ministerul Sănătăţii în baza unui acord încheiat cu Banca Mondială.
În perioada imediat următoare, aparatul RMN va trece printr-o serie de teste, obligatorii la punerea în funcţiune, după care va fi introdus în circuitul medical curent.
"Este un succes la care au contribuit, cu mare pondere, Guvernul României şi Consiliul Judeţean (CJ) Hunedoara, în calitate de coordonator al activităţii SJU Deva, care s-a implicat pentru ca acest aparat să funcţioneze ireproşabil. Este o realizare de excepţie care va continua cu Radioterapia, cu USTACC-ul (unitatea de supraveghere şi tratament avansat a pacienţilor cardiaci critici, n.red.), cu reparaţiile capitale. Vrem să demonstrăm că SJU rămâne ceea ce a fost şi până acum, un spital de referinţă nu numai pentru judeţul Hunedoara", a declarat preşedintele CJ Hunedoara, Mircea Bobora.
Prin realizarea acestei investiţii, creşte semnificativ nivelul actului medical, asigurându-le pacienţilor investigaţii de înaltă performanţă.
"Este o zi importantă, inaugurăm aparatul RMN. Aparatul este unul de valoare şi ne va ajuta mult pentru stabilirea diagnosticelor", a declarat managerul interimar al SJU Deva, Daniela Roşca.
Aparatul RMN va funcţiona în spaţiul situat la parterul clădirii principale. Acesta cuprinde un cabinet de investigaţii, o cabină de comandă, o sală pentru pregătirea pacienţilor şi o alta pentru minori, inclusiv o încăpere pentru anestezie generală şi pentru trezire, un spaţiu de depozitare pentru produsele farmaceutice.
Cabinetul de investigaţii a fost amenajat de către furnizorul de echipamente cu materiale specifice care asigură protecţia electrostatică, lucrările executate fiind finanţate cu fonduri din bugetul judeţului Hunedoara, notează agerpres.ro.
Iniţiativa de a aduce la SJU Deva un aparat RMN i-a aparţinut fostului preşedinte al CJ Hunedoara, actualul deputat Laurenţiu Nistor, care a început în 2016 demersurile pentru cumpărarea echipamentului medical. Astfel, aparatul RMN a fost achiziţionat de Guvern prin Ministerul Sănătăţii, în baza unui acord încheiat cu Banca Mondială. Valoarea echipamentului care va funcţiona la Deva este de 3,75 de milioane de lei.
-
-
Servicii psihologice decontate pentru pacienții oncologici în România28.08.2025, 16:36
-
-
-
Asigurările private, salvarea sistemului medical? Theodor Alexandrescu spune unde greșește România: Risipă, abuz sau fraudă între 8% - 40%. Noi suntem la partea superioară
Adio card de sănătate. CNAS, ANUNȚ pentru toți românii: Scăpăm de hârtie. Vom avea card electronic de sănătate direct în buletin
Adio card de sănătate și buletin simplu, adio rețete și hârnii. Când apare cardul electronic.
România, codașa UE în clasamentul privind calitatea vieții și bunăstarea socială. Suntem pe ultimul loc, după Ungaria și Bulgaria
Decizie pentru legea care poate lăsa sute de mii de români fără asigurare! S-a dat AVIZUL! Ce urmează
Amendă URIAȘĂ în scandalul IMUNOGLOBULINELOR: 71 de milioane de euro pentru 5 firme și o asociație care au vrut să forțeze statul să scoată taxa clawback
Servicii medicale gratuite pentru persoanele care nu plătesc asigurare și nu sunt asigurate: lista completă
Iată lista serviciilor medicale gratuite de care beneficiază românii care nu plătesc asigurare de sănătate la stat.
Refugiată din Ucraina, decedată după ce a ajuns în Republica Moldova. I s-a făcut rău după ce a trecut granița. ANUNȚ OFICIAL
Alte 6.639 de flacoane de Remdesivir, distribuite în spitalele din țară
Din 25.000 de medici, doar 5.976 au contracte cu CNAS
Colegiul Medicilor Stomatologi spune că dintr-un total de aproximativ 25.000 de medici, doar 5.976 au contracte cu CNAS.
Alexandru Rafila: Dacă oamenii vor să aibă sărbători cât mai aproape de normalitate, trebuie să fie precauți
Cum să ne alegem asiguratorul medical privat. Claudiu Năsui: Așa cum vă alegeți o bancă, așa cum vă alegeți asiguratorul pentru mașină
Cum să ne alegem asiguratorul medical privat. Ce trebuie să știm despre aceste opțiuni medicale.
REZIDENȚIAT 2021. Peste 12.000 de candidați s-au înscris la examen
Circa 12.600 de candidați s-au înscris la examenul de rezidențiat organizat duminică, 21 noiembrie.
Cele 17 categorii de persoane scutite de CASS. Cine plătește pentru ele. Adrian Wiener: Doar 40% dintre cei dintre asigurați plătesc, deci 39 din 100 de asigurați plătesc
MApN: Cele 11 spitale militare românești vor trata militarii răniți din Ucraina. Muniție, căști și veste antiglonț de 2 milioane de euro, donate
MS, suplimentare: 418 locuri în plus la REZIDENȚIAT 2021
Alexandru Rafila, AVERTISMENT: Cred că valul 5 al pandemiei va dura cel puțin două luni, februarie și martie au risc maxim
Pacienții asigurați, declarați neasigurați. Sandra Alexiu: Peste noapte! Nu mai pot primi consultații, rețete compensate, bilete de trimitere, nimic!
MS, clarificări privind folosirea testelor pe bază de salivă în școli: Nu trebuie pregătire medicală ca să le utilizezi
Bugetul Ministerului Sănătății și cel al CNAS, avizate favorabil de Comisiile de buget-finanțe din Parlament
EXAMENUL de REZIDENȚIAT ar putea fi organizat de Ministerul Educației. Proiect adoptat de Camera Deputaților
Grevă japoneză în spitale, în plină pandemie: anunțul a fost făcut de SANITAS
Persoanele neasigurate, LISTA serviciilor medicale de care pot beneficia și CONDIȚIA. Diferența dintre asigurați si neasigurați. CNAS: 50 de lei pe persoană pe an
Care sunt serviciile medicale de care vor putea beneficia persoanele fără asigurare medicală, în ce condiții și care e diferența dintre asigurați și neasigurați.