Premierul cere Ministerului Sănătății să găsească o soluție referitoare la sistemul de clawback
Premierul Ludovic Orban a cerut Ministerului Sănătății să găsească, până în ianuarie, o soluție pentru sistemul de clawback pentru medicamentele generice și inovative.
Premierul Ludovic Orban a cerut vineri seara, la ședința de Guvern, conducerii Ministerului Sănătății să vină în prima parte a lunii ianuarie cu o soluție pentru sistemul de clawback pentru medicamentele generice și inovative, el subliniind că nivelul de 30% stabilit pentru această taxă pune o presiune uriașă asupra agenților privați care aduc pe piață medicamentele.
Solicitarea premierului a venit în contextul în care în ședința de Guvern a fost aprobat, la cererea secretarului de stat Horațiu Moldovan din Ministerul Sănătății (MS), un proiect de OUG care mărește plafonul pentru medicamente compensate și gratuite prin indexarea în funcție de rata inflației, pe trimestrul IV.
„(Proiectul de OUG n.red.) nu reglementează o diferențiere a clawback/ului între medicamente generice și inovative. Știți că am discutat acest subiect pentru că este clar că mecanismul acesta de clawback pune o presiune uriașă în special asupra medicamentelor generice, care sunt medicamentele cele mai folosite în tratamente, și dacă nu creăm o plafonare, de exemplu pentru inovative, în cuprinsul acestui plafon stabilit, riscăm să ducă clawback-ul la puncte în care practic se întâmplă ceea ce se întâmplă de ani zile, adică se retrag medicamente de pe piață pentru că nicio companie nu mai poate suporta la nesfârșit un clawback care am înțeles că este de 30%. Deci e inadmisibil, acuma vă spun sincer, gândiți-vă ce companie din lumea asta acceptă să lucreze în pierdere sau să accepte să suporte un clawback de 30%", a afirmat premierul.
El l-a întrebat pe secretarul de stat dacă această creșterea plafonului cu indexarea în funcție de rata inflației „cât de cât mai creează o respirație, are ca efect o reducere a clawback-ului", iar acesta i-a răspuns că va permite păstrarea în piață a unor medicamente care acum sunt „absolut necesare".
„Bine, dar solicitarea mea este să faceți o analiză extrem de serioasă și să îmi veniți în prima parte a lunii ianuarie cu o soluție legată de sistemul de clawback pentru generice versus pentru inovative", a mai spus șeful Guvernului, citat de Agerpres.
PRIMER a cerut eliminarea taxei clawback
Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente din România (PRIMER) a solicitat, pe 3 decembrie, Guvernului să abroge Ordonanța 77/2011 privind taxa clawback.
„Fabricile de medicamente din România sunt ținta unor interese care, prin manipularea 'taxei clawback', urmăresc închiderea lor și dispariția acestui sector strategic din România. Solicităm Guvernului Orban să își asume răspunderea și să abroge imediat OUG 77/2011, totodată să implice serviciile statului român pentru urmărirea și stoparea fenomenului dispariției medicamentelor românești", se arată într-un comunicat al PRIMER.
Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente din România - care reunește 19 situri de fabricație din țară - atrage atenția asupra „deteriorării competitivității" fabricilor de medicamente care au o cotă de piață de sub 4% și creștere de sub 2%, în condițiile în care importurile de medicamente cresc cu peste 20%.
„Stagnarea evoluției producătorilor de medicamente din România este efectul fiscalității paradoxale generate de 'taxa clawback', care s-a dublat în ultimii 4 ani, obligând site-urile de fabricație din țară să plătească bani pentru venituri realizate de alți jucători din piața farmaceutică", afirmă Dragoș Damian, director executiv la PRIMER, citat în comunicat.
Conform sursei citate, în condițiile în care acest segment economic face obiectul unor "reglementări absurde, care denaturează competiția liberă", producătorii de medicamente nu pot să se dezvolte, trebuind să elimine medicamente din portofoliu și să se orienteze tot mai mult către producția de lohn.
Ministrul Sănătății, Victor Costache, a declarat pe 5 decembrie că taxa clawback a fost un instrument foarte rigid, care a taxat fără discernământ toate tipurile de medicamente, dar că se lucrează pentru reducerea presiunii asupra industriei medicamentelor, astfel încât românii să aibă acces la tratamentele de care beneficiază și ceilalți pacienți europeni.
Victor Costache a mai menționat că trebuie aplicate măsurile "de bun-simț" pe care le cere industria medicamentului și se va găsi o soluție la actuala criză a medicamentelor.
-
-
Suplimentele populare care hrănesc cancerul07.04.2026, 15:56
-
-
-
Bugetul Ministerului Sănătății și cel al CNAS, avizate favorabil de Comisiile de buget-finanțe din Parlament
Ce se întâmplă cu pacienții neasigurați. Ministrul Sănătății a făcut anunțul
Servicii medicale gratuite pentru persoanele care nu plătesc asigurare și nu sunt asigurate: lista completă
Iată lista serviciilor medicale gratuite de care beneficiază românii care nu plătesc asigurare de sănătate la stat.
Horaţiu-Remus Moldovan, noul președinte al CNAS
Premierul Marcel Ciolacu a numit un nou șef la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate.
Decizie pentru legea care poate lăsa sute de mii de români fără asigurare! S-a dat AVIZUL! Ce urmează
EXCLUSIV Persoanele neasigurate, LISTA serviciilor medicale de care pot beneficia și CONDIȚIA. Diferența dintre asigurați si neasigurați. CNAS: 50 de lei pe persoană pe an
Care sunt serviciile medicale de care vor putea beneficia persoanele fără asigurare medicală, în ce condiții și care e diferența dintre asigurați și neasigurați.
Noi servicii medicale DECONTATE, pentru gravide și lăuze. CNAS, lista completă
Noi servicii medicale sunt decontate, pentru gravide și lăuze. Vezi lista completă, publicată de CNAS.
EXAMENUL de REZIDENȚIAT ar putea fi organizat de Ministerul Educației. Proiect adoptat de Camera Deputaților
Analize și servicii medicale de prevenţie pentru toate vârstele. CNAS: Nu va mai exista să primiți acel răspuns că - nu mai avem bani, s-au terminat banii!
Noi medicamente gratuite şi compensate de la 1 noiembrie
Noi medicamente vor intra pe lista celor gratuite și compensate, de la 1 noiembrie.
Premierul Nicolae Ciucă și subordonații săi au donat sânge pentru răniții din Ucraina
CMSR solicită eliminarea discriminărilor privind tratarea pacienților aflați în situații de urgență
CNAS: Lista serviciilor medicale pentru asigurați, de la 1 ianuarie
BREAKING NEWS MS: 27 de paturi libere la ATI în toată țara
Postul de președinte al Agenției Naționale a Medicamentului (ANMDM), scos la concurs de Ministerul Sănătății. Iată cerințele
Analize gratuite pentru persoanele peste 40 de ani. Andrei Baciu: Sunt decontate până la 3 consultații pe an. Descoperit în stadiu incipient, cancerul poate fi tratat
Lista serviciilor medicale gratuite pentru persoanele de peste 40 de ani. Andrei Baciu, despre ce analize se recomandă după 40 de ani.
Doar 35% dintre români plătesc asigurări de sănătate. Rafila: Oamenii fac împrumut pentru tratament!
EXCLUSIV Cât costă o asigurare de sănătate în România. Asigurare privată și asigurare la stat, prețuri. Ciurchea: Cineva cu un venit mai mare plătește mai mult
Cât costă o asigurare de sănătate la stat și cât costă o asigurare de sănătate privată, în România, în 2023.
Ce se schimbă în statutul rezidentului, dacă Proiectul legat de organizarea examenului de rezidențiat e adoptat. CLARIFICĂRI
Petiția absolvenților de Farmacie și Medicină Dentară: Domnule Ministru, e discriminare! Suplimentați locurile la REZIDENȚIAT 2021
EXCLUSIV Condiția ca un pacient să se trateze în străinătate. Celebrul formular E112. Vlădescu: Firul roșu. Pentru români nu era foarte convenabil, dar era mai bine decât deloc
Cseke Attila, după 3 luni de mandat la MS: Aprovizionarea cu medicamente împotriva COVID-19 și mai multe paturi ATI, ca obiective principale
Medicii de familie, noi servicii pentru pacienți oferite la domiciliu
Începând cu 1 aprilie medicii de familie pot acorda mai multe mai multe servicii la domiciliile pacienților.
