Spitalul de copii „Louis Țurcanu” din Timișoara, modernizat cu 200.000 de euro

Opt saloane de la Spitalului pentru Copii "Louis Ţurcanu" din Timişoara au fost modernizate şi dotate printr-un proiect în valoare de 200.000 de euro.
Opt saloane din cadrul secţiei IV Pediatrie a Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii "Louis Ţurcanu" din Timişoara au fost modernizate şi dotate printr-un proiect în valoare de 200.000 de euro.
"Secţia IV Pediatrie a spitalului este una extrem de importantă pentru regiune, aici fiind transferaţi copii cu patologii grave cardiologice, toxicologice, dar şi nefrologice, din întreg judeţul Timiş, precum şi din judeţele vecine. Calitatea actului medical depinde şi de felul în care se petrece el, de cum sunt primiţi copiii în saloanele unui spital cu buni specialişti în cadrul personalului", arată într-un comunicat remis, joi, AGERPRES, preşedintele filialei Timişoara a Organizaţiei "Salvaţi Copiii", Mihai Gafencu, medic în cadrul Spitalului de Copii "Louis Ţurcanu", citat de agerpres.ro.
Investiţia a fost posibilă prin contribuţia Organizaţiei "Salvaţi Copiii" Filiala Timişoara cu sprijinul financiar al unei companii private.
Organizaţia umanitară derulează un amplu program de dotare a spitalelor de copii şi a maternităţilor, cu intenţia de reducere a mortalităţii infantile, a cărei incidenţă rămâne una îngrijorătoare pe parcursul ultimului deceniu, chiar dacă a scăzut la nivel naţional. În ultimii ani, Organizaţia "Salvaţi Copiii" a donat echipamente medicale în valoare de peste 1.000.000 de euro acestor unităţi spitaliceşti din regiunea de vest a României.
"Ne-am alăturat iniţiativei Organizaţiei 'Salvaţi Copiii' pentru că angajamentul faţă de comunitate este o prioritate pentru fiecare dintre noi, cei care alcătuim familia companiei. Ne dorim să putem, în fiecare zi, să schimbăm în bine vieţile celor de lângă noi, să oferim fără rezerve ajutorul nostru celor care au nevoie de el. Sperăm ca prin exemplul nostru să inspirăm tot mai multe persoane şi companii să susţină proiectele derulate de Organizaţia 'Salvaţi Copiii', menite să asigure respectarea dreptului la viaţă şi supravieţuire, la sănătate şi dezvoltare armonioasă copiilor", a declarat, în acelaşi context, Cristina Bodea, directorul companiei care a susţinut financiar proiectul.
-
Medicament experimental promițător pentru recuperarea după un AVC18.10.2025, 20:30
-
-
Idei geniale de a refolosi sticlele de medicamente pe care le arunci18.10.2025, 15:30
-
-
400 euro/an pentru fiecare angajat. De ce angajatorii ar trebui să includă asigurările de sănătate în pachetul salarial? Explicația ASF
Bani pentru pacienții cu cancer. Cine îi primește. Înscrie-te aici!
Raed Arafat: Zeci de ucraineni au cerut azil în România. Depinde dacă au acte, dacă au fost verificați
Lege promulgată: Asiguratul care îngrijește un pacient bolnav de cancer are dreptul la 45 de zile de concediu și indemnizație!
Alte 6.639 de flacoane de Remdesivir, distribuite în spitalele din țară
CNAS va avea un nou sistem informatic: Un cetăţean român va putea lua reţeta de oriunde din Europa, nu doar din România
Adrian - Marius Dobre este noul director interimar al UNIFARM. Decizia nu a fost publicată încă în Monitorul Oficial
1.200 de pacienți COVID-19 au fost consultați, într-o lună, la centrele de evaluare ambulatorie doar din spitalele Primăriei Capitalei
Medicii de familie, noi servicii pentru pacienți oferite la domiciliu
Începând cu 1 aprilie medicii de familie pot acorda mai multe mai multe servicii la domiciliile pacienților.
Cele 10 măsuri pentru pacienți, în reforma sistemului sanitar. Ce se întâmplă cu cardul de sănătate
Serviciile de diagnosticare oncologică pentru persoanele neasigurate nu vor mai fi plătite de asigurați, ci de bugetul de stat, anunță CNAS
Ce se întâmplă cu pacienții neasigurați. Ministrul Sănătății a făcut anunțul
Alexandru Rafila merge în inspecție, marți, la Spitalul de Boli Infecțioase din Constanța
Persoanele neasigurate, LISTA serviciilor medicale de care pot beneficia și CONDIȚIA. Diferența dintre asigurați si neasigurați. CNAS: 50 de lei pe persoană pe an
Care sunt serviciile medicale de care vor putea beneficia persoanele fără asigurare medicală, în ce condiții și care e diferența dintre asigurați și neasigurați.
Adio card de sănătate. CNAS, ANUNȚ pentru toți românii: Scăpăm de hârtie. Vom avea card electronic de sănătate direct în buletin
Adio card de sănătate și buletin simplu, adio rețete și hârnii. Când apare cardul electronic.
Alexandru Rafila, AVERTISMENT: Cred că valul 5 al pandemiei va dura cel puțin două luni, februarie și martie au risc maxim
Grevă japoneză în spitale, în plină pandemie: anunțul a fost făcut de SANITAS
Servicii medicale gratuite pentru persoanele care nu plătesc asigurare și nu sunt asigurate: lista completă
Iată lista serviciilor medicale gratuite de care beneficiază românii care nu plătesc asigurare de sănătate la stat.
Bugetul Ministerului Sănătății și cel al CNAS, avizate favorabil de Comisiile de buget-finanțe din Parlament
Cum să ne alegem asiguratorul medical privat. Claudiu Năsui: Așa cum vă alegeți o bancă, așa cum vă alegeți asiguratorul pentru mașină
Cum să ne alegem asiguratorul medical privat. Ce trebuie să știm despre aceste opțiuni medicale.