Ministerul Sănătății, apel către spitale și ambulanțe în plin val de caniculă

Canicula (3) Canicula / Foto: Arhivă

Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale provocate de caniculă, după emiterea unui Cod roșu pentru 16 județe.

Ministerul Sănătății solicită activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme, în contextul avertizărilor de caniculă emise de meteorologi.

Solicitarea a fost transmisă sâmbătă, după ce Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod roșu de caniculă, valabilă duminică și luni, pentru 16 județe. În paralel, sunt în vigoare și avertizări Cod galben și Cod portocaliu, care acoperă aproximativ trei sferturi din țară.

Ambulanțele, chemate să suplimenteze echipajele

Ministerul Sănătății cere serviciilor de ambulanță să alerteze echipajele și să le suplimenteze acolo unde numărul solicitărilor este în creștere.

Măsura este necesară în condițiile în care temperaturile extreme pot duce la o creștere a urgențelor medicale, în special în cazul persoanelor vulnerabile, al vârstnicilor, copiilor, pacienților cu boli cronice sau al celor expuși timp îndelungat la soare.

DSP-urile trebuie să verifice spitalele

Direcțiile de sănătate publică au fost solicitate să verifice condițiile în care este asigurată asistența medicală în unitățile sanitare.

Verificările vizează, în special, stocurile de medicamente de urgență, cu accent pe medicamentele necesare pentru patologiile determinate sau agravate de caniculă, dar și resursa umană disponibilă în unitățile medicale.

Recomandări pentru populație

Ministerul Sănătății le recomandă oamenilor să evite expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care presupun un consum mare de energie.

„Ascultați sfaturile medicilor și evitați expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie”, a transmis Ministerul Sănătății.

Autoritățile atrag atenția că, în perioadele cu temperaturi extreme, hidratarea, evitarea deplasărilor la orele de vârf și protejarea persoanelor vulnerabile devin esențiale pentru prevenirea complicațiilor medicale.

Google News icon  Urmărește-ne și pe Google News - abonează‑te!

URMĂREȘTE-NE ȘI PE:
Articole similare