Grav accident rutier în Scurtu Mare, Teleorman: 17 oameni implicați, un mort, 9 răniți UPDATE
17 oameni au fost implicați într-un grav accident rutier în nordul județului Teleorman, în zona localității Scurtu Mare.
UPDATE 20.56 Reprezentanții ISU Teleorman au precizat pe Facebook cum s-a intervenit în accidentul din Scurtu Mare și cum a fost dezactivat planul rosu de intervenție în jurul orei 18.55:
”În această seară, la ora 17.48, pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 am fost alertați de producerea unui accident rutier pe DJ 701, pe raza localității Scurtu Mare, unde un microbuz s-a răsturnat. Având în vedere numărul ocupanților, pentru eficientizarea misiunii de răspuns la nivelul județului a fost activat *Planul Roșu de Intervenție* care presupune suplimentarea resurselor medicale la fața locului.
În zonă, s-au deplasat 3 autospeciale de stingere cu modul de descarcarare, o autospecială pentru transport victime multiple, 5 ambulanțe SMURD și 3 ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambulanță. La sosirea forțelor de intervenție s-a constatat că erau mai multe victime, neîncarcerate, acestea fiind imediat preluate de către echipajele medicale.
În total au fost 10 victime, dintre care o persoană decedată (șoferul microbuzului) și nouă rănite, însă conștiente și cooperante. Opt victime au fost transportate la Spitalul Județean din municipiul Alexandria (7 de la locul evenimentului și 1 de la domiciliu), iar o victimă, de gen feminin, a refuzat transportul la spital după ce a fost asistată medical.
Planul Roșu de Intervenție a fost dezactivat la ora 18.55, cazul rămânând în atenția poliției pentru cercetări”.
Știre inițială:
Grav accident rutier. Reprezentanții ISU Teleorman susțin că un microbuz s-a răsturnat luni seara, 16 decembrie, în zona localității Scurtu Mare, Teleorman. În microbuz se aflau 17 persoane, dintre care o persoană - șoferul microbuzului - a murit. Alți 9 oameni au fost răniți, iar 8 dintre aceștia au fost duși la spital.
Au intervenit trei autospeciale de stingere cu modul de descarcarare, o autospecială pentru transport victime multiple, cinci ambulanțe SMURD și trei ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambulanță.
IGSU anunță că a fost dezactivat planul roșu de intervenție, potrivit DC News.
-
Dependența de jocuri de noroc: Ghid protecție și joc responsabil25.05.2026, 14:26
-
-
-
Uleiul cu impact negativ asupra intestinului25.05.2026, 11:38
-
ANCHETĂ: O studentă la Medicină diagnosticată greșit a murit. Mama fetei acuză medicii: „Au zis că se alintă”
BREAKING NEWS Rafila, despre refugiații veniți din Ucraina: Vor fi testați și vaccinați, li se va acorda asistență medicală și vor fi cazați dacă solicită statutul de azilant
Ministrul Sănătății, prof dr Alexandru Rafia, a explicat că România se pregătește pentru a primi eventualele valuri de refugiați.
Cum se manifestă epuizarea termică. Cele 10 semne care îți arată că ești în pericol. Două categorii de persoane, în grupul extrem de vulnerabil
Epuizarea termică poate fi mortală. Este nevoie de asistență medicală pentru a preveni deteriorarea creierului și a organelor vitale.
Edemul glotic, afecțiunea care te poate ucide. Respirație îngreunată, tuse, sforăit, câteva din simptome
Edemul glotic este o afecțiune care te poate ucide în câteva clipe. Poate fi cauzat de mâncare sau alte boli.
Zi de foc pentru salvamontiști în toată țara. S-au primit 33 de apeluri de urgență
Salvamontiștii au avut 33 de intervenții în ultimele 24 de ore.
Pericolul invizibil care te poate ucide în sezon rece. Tudor Ciuhodaru: Poate fi fatal. Începeți manevrele de resuscitare
Incendiu ATI Neamț. Primarul din Piatra Neamț: Un ”Colectiv”. Nu alte alte cuvinte
Conf dr Tudor Ciuhodaru: Toți trebuie să știm manevra Heimlich, ca să nu mai moară oameni înecați cu mâncare! VIDEO
BREAKING NEWS Şefii centrelor de transfuzii, apel MASIV la oameni pentru donarea de sânge
Camelia Stoichicescu, directorul Centrului de Transfuzie Sanguină din Galaţi, face apel la gălăţeni să vină să doneze sânge.
Mărturiile asistentei din Sibiu. Radu Țincu, medic ATI: nu poate să existe așa ceva
Medicul ATI Radu Țincu de la Spitalul Floreasca a făcut declarații despre mărturiile asistentei de la Spitalul Județean Sibiu.
Primele defibrilatoare automate amplasate în stradă, la Sinaia. FOTO + VIDEO
EXCLUSIV Apa cu oțet pentru scăderea febrei, periculoasă. Cum să scazi febra. Radu Țincu: Este acid! Irită pielea, apar multe dermatite
Compresele cu apă și oțet folosite pentru scăderea febrei sunt periculoase. Acestea pot irita pielea.
10 lucruri de știut despre mușcătura de căpușă. Mic ghid întocmit de dr Tudor Ciuhodaru
Medicul Tudor Ciuhodaru face câteva recomandări privind mușcăturile de căpușe.
EXCLUSIV Ce droguri au fost găsite la UNTOLD și ce efecte dau. Medicamente cu prescripție medicală, folosite de tineri. Cristian Paparau: Creează o distorsiune a percepției
Ce droguri au fost găsite la UNTOLD și care este efectul acestora. Pastilele cu prescripție medicală, folosite ca droguri.
BREAKING NEWS Bărbat grav rănit din Prahova, în drum spre Spitalul Bagdasar din Capitală. Are arsuri pe 79% din corp
Iași: Bărbat în comă după ce a muncit prea mult în soare. HIPERTERMIE: Când a ajuns la Urgență avea temperatura de 42,7 grade
Se schimbă ora. Dormim mai mult, dar riscurile sunt uriașe. Tudor Ciuhodaru: Abia de luni se vor simţi efectele. Unele pot fi chiar periculoase
Se schimbă ora. România trece, în acest weekend, la ora de iarnă. Vom dormi mai mult cu o oră, dar riscurile sunt uriașe.
Alexandru Arșinel, de urgență la spital. Artistul: nu am o stare fizică prea bună
Artistul Alexandru Arșinel a ajuns la spital de urgență după ce a acuzat o stare de slăbiciune.
Spitalele din București care lucrează de Crăciun. DSP: Urgențe medicale, altele decât COVID-19
DSP București a anunțat care sunt spitalele care asigură urgențele medicale, altele decât COVID-19, de Crăciun.
Cele patru măsurile luate de MAI pentru desfășurarea anchetei de la Neamț
În urma ședinței de la MAI s-au stabili câteva măsuri organizatorice.
Dragoste de soră: cum și-a salvat o fetiță de doar 10 ani fratele mai mare. Părinții lor au deficiențe de auz și vedere
O fetiță din Oradea, în vârstă de 10 ani, a sunat la 112 spunând că fratele ei nu se simte bine și a vomat. Părinții lor sunt surdomuți.
Sindromul hemolitic uremic, afecțiune cu potențial mortal. Durerile abdominale, crampele sau balonarea, principalele simptome. Poate duce la insuficiență renală sau AVC
Sindromul hemolitic uremic este o afecțiune care poate apărea atunci când vasele mici de sânge din rinichi sunt deteriorate și inflamate.
Incendiu ATI Neamț. Ministrul Sănătății: saloanele ATI erau încuiate
Ministrul Sănătății Nelu Tătaru a declarat că ușile saloanelor ATI de la Spitalul Județean Piatra Neamț erau încuiate.
