EXCLUSIV Telemedicina, ”o experiență care trebuie să rămână”. Dr Daniel Coriu explică de ce
Medicul Daniel Coriu, specialist în Hematologie la Institutul Fundnei, consideră telemedicina o experiență binevenită.
În cea mai recentă ediție a emisiunii Academia de Sănătate, medicul hematolog Daniel Coriu de la Institutul Fundeni din Capitală a subliniat importanța telemedicinei. Iar perioada stării de urgență a confirmat utilitatea acestui sistem. ”E foarte bună mai ales în boli cronice când cunoști pacientul”, afirmă acesta.
Despre acest sistem, specialistul a afirmat că e foarte bine implementat în hemofilie în țările vestice unde pacientul cu hemofilie (n. r. o tulburare de sângerare) ia legătura cu medicul curant prin FaceTime sau pe un alt mijloc de comunicare electronic. ”Și lucrurile se rezolvă foarte simplu, fără vizită la spital. Trebuie să rămână această experiență”, punctează medicul Daniel Coriu, despre telemedicină.
-
Acad. Vlad Ciurea dezvăluie alimentele care ne mențin mintea brici vara16.06.2026, 23:46
-
-
Limonada care taie pofta de mâncare. Ce conține rețeta virală16.06.2026, 21:10
-
EXCLUSIV Ce se întâmplă în organism când bei cafea și iei pastile16.06.2026, 20:03
-
