BILANȚ COVID: 36 de decese și 153 de cazuri noi de infectare!

BILANȚ COVID: Până astăzi, 31 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.077.737 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.039.821 de pacienți au fost declarați...
BILANȚ COVID: În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 153 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 47 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.
Toate județele țării sunt în scenariul verde, cel mai mare coeficient de infectare la mia de locuitori - 0,57 - fiind înregistrat în Alba!
Până astăzi, 30.312 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.
În intervalul 30.05.2021 (10:00) – 31.05.2021 (10:00) au fost raportate, de către INSP, 36 de decese (18 bărbați și 18 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Botoșani, Cluj, Harghita, Hunedoara, Iași, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Vaslui și Municipiul București.
5 dintre aceste decese sunt antrioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.
Astfel 1 dintre decese s-a produs în luna octombrie 2020, 3 în decembrie 2020, 1 în luna ianuarie 2021, toate în județul Bacău.
Dintre cele 36 de decese, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 4 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.
34 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.
În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.350. Dintre acestea, 425 sunt internate la ATI.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate7.896.357 de teste RT-PCR și 1.164.773 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.877 de teste RT-PCR (2.372 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.505 la cerere) și 4.938 de teste rapide antigenice.
De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, a fost raportat și rezultatul unui test RT-PCR, prelucrat anterior ultimelor 24 de ore și transmis până la data de 31 mai a.c.
-
-
-
-
-
De ce îți pocnește maxilarul? Cauze, semne și ce poți face imediat13.10.2025, 19:18
Cât de agresivă este EG.5, noua tulpină COVID-19. Ar trebui să ne mai temem de COVID? Carmen Dorobăț: Pandemia nu se oprește de azi, pe mâine, în 24h. Să ne așteptăm la noi variante
Medicul Carmen Dorobăț ne-a vorbit despre noua variantă COVID-19, EG. 5, care a început să îngrijoreze oamenii în această perioadă.
China spune că laboratorul din Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
China afirmă că institutul Wuhan nu a fost implicat în crearea virusului COVID-19
Boala fatală asociată cu COVID. Poate fi declanșată și de infecțiile ușoare. Cum se manifestă
Numărul cazurilor de COVID 19 scade, dar reinfectările continuă să crească. Ce trebuie să știi
EG.5, noua variantă de COVID, în România. Adrian Marinescu: Transmiterea se face cu ușurință
EG.5, noua variantă de COVID, face deja victime și în România. S-au înregistrat cazuri de infecții cu noua tulpină de coronavirus.
Impactul pe termen lung al COVID-19: Simptome persistente și efecte asupra calității vieții
FDA amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
ARN-ul autoamplificator, o nouă speranță pentru vaccinurile COVID-19 și tratamentele pentru cancer
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
Paxlovid: când apare în România, cine îl poate lua. Cum acționează nirmatrelvir și ritonavir, substanțele din Paxlovid. Rafila: S-a semnat contractul. Va fi disponibil la recomandarea medicului
COVID, asociat cu o boală autoimună dureroasă. Apare la peste un an de la infectare
"Nu este un vaccin, este o injecție": diferența care poate schimba încrederea oamenilor în știință
Milioane de oameni cred că vaccinul COVID nu este un vaccin real. Care e adevărul, de fapt?
COVID încă există! Care sunt simptomele în 2025 și cât timp durează. De ce ar fi bine să te testezi?
Virusul sincițial respirator, vaccin în premieră absolută. Gabriel Dina (Pfizer): Am depus spre înregistrare un vaccin, în SUA și UE
COVID, impact major asupra creierului. Efectele vizibile chiar și după 3 ani de la infectare
Paxlovid, noul antiviral pentru COVID. Rafila: Va fi la dispoziția pacienților care vor avea nevoie
OMS a definit boala răspândită "prin aer", după confuzia din perioada COVID. Oamenii de știință spun că "ar fi putut să coste vieți"
După COVID, OMS și experții în sănătate au definit boala răspândită "prin aer".
Ce se întâmplă dacă ai avut COVID. Legătura dură cu AVC și Parkinson
Doina Pleșca: Există o mare problemă legată de vaccinare. Nu este obligatorie, dar trebuie să ne sporim spiritul civic și să prezentăm corect minusurile și plusurile fiecărui vaccin
Creștere semnificativă a cazurilor noi de COVID-19
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!