Originea COVID-19 rămâne un mister. Ce ascunde China? Ce s-a întâmplat, de fapt, în Wuhan
Originea pandemiei de COVID-19 rămâne un mister, deși au trecut deja cinci ani de la carantina care a marcat oraşul Wuhan.
Mai puțin de jumătate dintre cei care au avut COVID-19 mai aveau anticorpi la șase luni după vindecare.
Un nou studiu arată că mai puțin de jumătate dintre cei care au trecut prin boală mai aveau anticorpi la șase luni după vindecare. În plus, 44% dintre persoanele care au trecut prin infecție au continuat să prezinte simptome şi după vindecare, mai relevă un studiu demarat în august 2020 de o clinică privată din România.
Studiul s-a bazat pe folosirea testului de anticorpi IgG anti-Nucleocapsidă – anticorpii specifici bolii.
Faza I a studiului a evaluat răspunsul imun la 43-56 de zile de la primirea rezultatului pozitiv la testarea RT-PCR iar faza a II-a a examinat gradul de protecție oferită de sistemul imunitar după un timp mai mare, de 180 de zile de la depășirea fazei acute a bolii.
În faza II a studiului au fost testați doar pacienții care aveau un răspuns imun detectabil la prima testare, pentru a observa evoluția în timp a anticorpilor post COVID.
Conform datelor analizate de cercetători, după o jumătate de an, doar 47% dintre foștii pacienți au mai prezentat anticorpi detectabili.
Anterior, faza I evidențiase anticorpi la 79% dintre persoane, la mai puțin de 3 luni de la testarea RT-PCR pozitivă.
Nu s-au înregistrat diferențe semnificative între femei și bărbați.
Simptome persistente după vindecare
44% dintre persoanele din studiu au prezentat simptome post vindecare. Cele mai frecvente dintre aceste au fost: tuse, oboseală, lipsa gustului, lipsa mirosului, dificultăți respiratorii, căderea părului, dureri musculare sau insomnii.
Aceste date se adaugă unui studiu publicat recent în The Lancet Psychiatry, care anunța sechele neurologice și psihiatrice la 34% dintre pacienți care au avut COVID-19, în primele 6 luni de la vindecare potrivit unor surse citate de Antena 3.
Originea pandemiei de COVID-19 rămâne un mister, deși au trecut deja cinci ani de la carantina care a marcat oraşul Wuhan.
Explozie neașteptată a COVID-19 în România. Cazurile noi se dublează într-o săptămână, iar reinfecțiile alarmante iau amploare!
COVID-19 este cea mai recentă epidemie care demonstrează că descoperirile biomedicale nu sunt suficiente pentru a elimina o boală.
Moderna retrage cererea pentru vaccinul combinat antigripal COVID.
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
Un studiu australian a descoperit că pacienții cu long-COVID prezintă umflături ale creierului legate de probleme de memorie și concentrare.
China susţine că ipoteza scurgerii virusului SARS-CoV-2 dintr-un laborator este "extrem de improbabilă".