EXCLUSIV Greșeala mortală pe care o facem când suntem răciți. Adrian Marinescu: Le luăm ca pe bomboane
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
Nou caz de infectare cu coronavirus în București. Este vorba de o femeie, care a avut contact cu cazul numărul 12, adică cu bărbatul venit în vacanță de la Roma. Detalii:
Caz nou de coronavirus (nr. 14), Este vorba de o femeie, în vârstă de 42 de ani, din București.
Pacienta este contact apropiat al bărbatului de 49 de ani, din București, confirmat pozitiv în cursul zilei de ieri, care a venit pe 27 februarie de la Roma cu avionul.
Femeia se află în centrul de carantină București și urmează să fie transferată la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balș.
O greșeală pe care o facem când suntem răciți ne poate agrava situația. Mai mult, poate duce și la alte complicații, unele cu potențial mortal.
Comisia Europeană a autorizat vaccinul actualizat COVID-19 de la Novavax, conceput special pentru a viza tulpina JN.1 a COVID.
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
Acest tratament anti-COVID poate avea efecte secundare importante.
Probleme pulmonare ascunse au fost descoperite la copiii cu long-COVID.
Un caz rar al unui pacient infectat cu coronavirus timp de 613 zile a fost prezentat de cercetători.
Un studiu arată că femeile sunt cu aproape 50% mai expuse riscului de a suferi de long-COVID și explică de ce acest fenomen lovește mai ales femeile de peste 40 de ani.
Acesta este unul din cele mai eficiente tratamente împotriva COVID. Tratamentul se administrează în primele zile de la debutul bolii.
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.
Moderna retrage cererea pentru vaccinul combinat antigripal COVID.
Actualizare epidemiologică: cazurile COVID-19 în creștere în Europa.
Profesorul universitar dr. Doina Anca Pleșca, medic primar Pediatrie, a vorbit despre tripla agresiune a virusurilor din acest sezon.