EXCLUSIV Hidroxiclorochina, probleme cu disponibilitatea medicamentului: ce trebuie să facă pacienții, explică prof dr Cătălin Codreanu
Pacienții cu afecțiuni reumatice inflamatorii, dependenți de hodroxiclorochină, au accesul îngreunat la medicamentul care este utilizat și în tratarea SARS-CoV-2. Prof. dr. Cătălin Codreau explică...
Pacienții cu probleme reumatice, dependenți de tratamentul cu hidroxiclorochină, sunt în pericol să nu mai găsească produsul în farmacii, pe timpul pandemiei. Este cunoscut deja faptul că medicamentul este utilizat în tratarea COVID-19, ceea ce a făcut ca multe persoane să-și dorească „să se asigure” cu medicamentul despre care, deși nu există studii certe, s-a constatat că are efecte benefice în tratarea infecției cu noul coronavirus.
Prof dr. Cătălin Codreanu a vorbit la DC Medical despre această problemă. „Referitor la problema hidroxiclorochinei, cunoscută în România sub denumirea de Plachenil, trebuie să subliniez că aceasta constituie una din problemele cele mai acute cu care se întâlnesc pacienții noștri cu suferințe reumatice în această perioadă. Este o doctorie pe care reumatologii o folosesc de multă vreme în mai multe boli reumatice de tip inflamator, în principal la pacienții cu lupus eritematos sistemic și, de asemenea, cu artrtită reumatoidă, dar și într-o serie de alte boli reumatice. Utilizarea se face pe perioade lungi de timp, practic continuu și trebuie spus cu claritate că pentru acești bolnavi nu există un înlocuitor, un substitut terapeutic al acestui medicament”, a spus el.
Medicamente care lipsesc din farmacii
În ultima perioadă, mai spune medicul, „din cauza faptului că hidroxiclorochina este utilizată și în tratamentul bolnavilor infectați cu SARS-CoV-2 (în treacăt trebuie spus că această utilizare este foarte mult discutată din cauza faptului că pentru moment nu există dovezi științifice temeinice care să demonstreze eficacitatea produsului, fie singur, fie în asociere cu alte medicamente), în tratamentul sau în profilaxia infecției cu SARS-CoV-2. În ciuda acestui fapt, o mulțime de oameni îl primesc cu recomandare medicală sau din proprie ințiativă, ceea ce conduce la realitatea că în farmacii, hidroxoiclorochina lipsește, iar bolnavii cu afecțiuni reumatice de tip inflamator sunt nevoiți să o întrerupă, iar această intrerupere a tratamentului poate să genereze o acutizare a bolilor reumatice, o creștere a riscului de apariție a complicațiilor, acest lucru este evident în special pentru cazurile de lupus eritematos sistemic”, mai explică medicul.
El a mai subliniat că lupusul eritematos sistemic, dar și celelalte artropatii inflamatoare sunt boli severe, „care pot să conducă la un exces de mortalitate prematură, din cauza complicațiilor pe care pot să le genereze în primul rând cardiovasculare, dar nu numai.”
Ce trebuie să facă pacienții
Medicul mai arată că s-au făcut numeroase demersuri pentru rezolvarea acestei situații și pentru evitarea situației în care pacienții cu afecțiuni inflamatorii rămân fără tratament. „Atât societățile științifice cât și asociațiile e pacienți au făcut numeroase demersuri pe lângă autorități - Ministerul Sănătății în primul rând - pentru a încerca să găsim o soluție în vederea punerii la dispoziția pacienților cu forme de reumatisme inflamatorii acest medicament de care sunt dependenți”, mai spune el.
„Pentru moment, recomandarea este ca doctorii care urmăresc acești bolnavi precum și medicii de familie, să scrie rețetele compensate care sunt necesare acestor bolnavi, bolnavii să ducă rețetele la farmacii, iar farmaciile trebuie să comande hidroxiclorochina la distribuitorul acestor produse și, de asemenea, atât pacienții cât și doctorii, cât și farmaciile, să semnaleze de îndată dacă există disfuncționalități în acest lanț de aprovizionare. Sperăm ca într-un viitor apropiat, atunci când va fi disponibilă și hidroxiclorochină de producție românească de la fabrica de la Iași, situația să se amerlioreze semnificativ”.
-
-
-
-
Ce se întâmplă dacă mănânci carne de pui crudă10.04.2026, 20:05
-
Scădere semnificativă a cazurilor noi de COVID-19 în România
COVID-19 revine în România. Medicii, semnal de alarmă
Vaccinul COVID-19, investiție medicală care a salvat vieți și bani, arată cel mai recent studiu
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
Evoluția COVID-19 în România. Datele surpriză care dau peste cap previziunile specialiștilor
COVID, impact asupra creierului și după vindecare
De ce apar mereu noi variante COVID. Ce s-a aflat despre boală
Originea COVID-19 rămâne un mister. Ce ascunde China? Ce s-a întâmplat, de fapt, în Wuhan
Originea pandemiei de COVID-19 rămâne un mister, deși au trecut deja cinci ani de la carantina care a marcat oraşul Wuhan.
CIA afirmă că, cel mai probabil, "COVID-19 a apărut dintr-un laborator": O scurgere de la Institutul de Virologie din Wuhan
CIA afirmă că "cel mai probabil" COVID-19 a provenit dintr-un laborator.
XEC, noua variantă COVID. Se răspândește rapid
XEC este noua variantă COVID care se răspândește rapid. A fost detectată în Germania, iar acum se răspândește rapid în Europa.
COVID-19, evoluție neașteptată
COVID, asociat cu o boală autoimună dureroasă. Apare la peste un an de la infectare
Greșeala teribilă din pandemia de COVID care a ucis zeci de mii de oameni
Impactul pe termen lung al COVID-19: Simptome persistente și efecte asupra calității vieții
NB.1.8.1, noua variantă COVID care stimulează infecțiile. Care sunt simptomele
Long-COVID lovește femeile mai mult decât bărbații. Efectul secundar care apare la femeile de peste 40 de ani
Un studiu arată că femeile sunt cu aproape 50% mai expuse riscului de a suferi de long-COVID și explică de ce acest fenomen lovește mai ales femeile de peste 40 de ani.
EXCLUSIV Paxlovid, noul antiviral pentru COVID. Rafila: Va fi la dispoziția pacienților care vor avea nevoie
UE a semnat un contract pe 4 ani cu Moderna pentru vaccinuri împotriva COVID-19
Comisia Europeană a semnat cu Moderna un contract pe 4 ani pentru vaccinurile anti-COVID-19.
Ceața cerebrală din Long COVID, descifrată. De ce milioane de oameni au pierderi de memorie
Conexiune surprinzătoare între COVID-19 și regresia cancerului. COVID activează celulele anti-cancer
COVID are un impact neașteptat asupra organismului. Interacționează cu celulele canceroase.
COVID, impact pe termen lung asupra sistemului imunitar. Schimbările sunt semnificative
EXCLUSIV Creierul, afectat dramatic de pandemia de COVID. Valentin-Veron Toma: Sunt mai multe forme de psihoză, de demență. E o accelerare a unor fenomene care păreau să fie într-un ritm mai lent
Long-COVID, subdiagnosticat. Simptomele infecției pe termen lung, ignorate
Asta s-a aflat acum despre COVID. Persoanele infectate sunt afectate grav.
MIS-C, complicația pediatrică a COVID. Boala, confundată de sistemul imunitar al copiilor
Aceasta este complicația gravă pe care o provoacă infecția cu COVID-19.
