HIV: pacienții sunt dispuși să-și riște viața în studii care ar putea găsi tratamentul

Pacienții care trăiesc cu HIV sunt dispuși să se expună unor studii riscante, cu socpul de a se găsi un tratament pentru boală.
Aproape un sfert din persoanele care trăiesc cu HIV ar fi dispuși să riște o moarte aproape sigură într-un studiu clinic, dacă studiul ar ajuta la găsirea unui remediu pentru boală, potrivit noului studiu „Cure Research HIV”. „Nu am de gând să trăiesc pentru totdeauna”, a spus un intervievat, „este vorba despre următorul bărbat, următoarea femeie și trebuie să vă gândiți să vă pese de oameni, lucru pe care îl fac”. Un alt intervievat a spus: „Sunt dispus să urmez cursul pentru leac și pentru comunitatea HIV. Nu-mi pot imagina câte vieți s-ar schimba dacă ar exista un remediu”.
Garanții suplimentare în cazurile riscante
Autorii studiului scriu că, dacă persoanelor care trăiesc cu HIV li se permite înscrierea în studiile riscante de vindecare a HIV, trebuie să existe garanții etice suplimentare. Ei au ajuns la concluzia că acest lucru nu înseamnă că oamenilor ar trebui să li se permită să participe la cercetări care „sigur le va ucide”, ci că preferințele pacientului ar trebui să joace un rol puternic în cercetarea care implică risc de vătămare.
În „Protejarea participanților la cercetarea genetică psihiatrică”, autorii scriu că cercetarea genetică și psihiatrică poate provoca „excepționalism”, credința că aceste tipuri de cercetare merită protecții speciale. Aceștia consideră că pacienții și membrii familiei consideră garanțiile ca fiind mai importante decât fac alte părți, creând implicații pentru participarea la cercetare și consimțământul informat.
Și în „Includerea femeilor gravide în cercetarea clinică”, Pamela Payne propune îndrumări pentru includerea femeilor însărcinate în cercetare. Există dovezi reduse pentru utilizarea sigură și eficientă a medicamentelor pentru femei de care acestea ar putea avea nevoie pentru a trata problemele de sănătate în timpul sarcinii. Payne scrie că cercetătorii ar trebui să justifice excluderea femeilor însărcinate din studiile de cercetare.
Sursa, aici.
-
Colesterol mare: 4 metode să-l scazi rapid26.08.2025, 11:24
-
Sciatica: cauza, simptome, tratament. 3 greșeli pe care le facem zilnic26.08.2025, 10:30
-
Cele mai nepoliticoase lucruri pe care le poți face în casa altcuiva25.08.2025, 23:45
-
Creștere îngrijorătoare a cazurilor COVID-19 în România25.08.2025, 22:31
-
De ce să nu spargi ouăle de marginea castronului25.08.2025, 21:39
Transplant de organe între persoanele infectate cu HIV: Franța a aprobat procedura
Franța a aprobat ca persoanele infectate cu HIV vor putea fi donatori pentru alte persoane care trăiesc cu acest virus.
Filipine, țara cu cel mai mare număr de infecții noi cu virusul HIV din lume
Tratamentul pentru hepatită, HIV și TBC, ignorat. Marinela Debu, semnal de alarmă: S-a terminat cu joaca! Nu e încurajator că abia acum avem terapia pe care o așteptăm de un an jumătate
Orașele din România cu cele mai multe cazuri de HIV. Dr. Mărdărescu: Cei mai mulți sunt tineri. Când ai în mână un bilețel pe care scrie seropozitiv HIV, trebuie să înțelegi
HIV: rolul surprinzător al creierului în răspândirea bolii
Astrocitele, un anumit tip de celule ale creierului, pot ”adăposti” HIV și răspândi virusul în celulele imune.
HIV: pacienții sunt dispuși să-și riște viața în studii care ar putea găsi tratamentul
Pacienții care trăiesc cu HIV sunt dispuși să se expună unor studii riscante, cu socpul de a se găsi un tratament pentru boală.
Maria Georgescu (ARAS): ultimele informații în HIV, Hepatită C și droguri. Interviurile DC News și DC Medical
LOVITURĂ pentru persoanele vulnerabile cu HIV/hepatite! ECHIPA mobilă ARAS, ÎNCHISĂ! Autoritățile din SĂNĂTATE ignoră problema
Un al doilea pacient vindecat de HIV, după un transplant de celule stem
Nouă variantă de HIV extrem de virulentă și dăunătoare, identificată în Țările de Jos. STUDIUL care arată cât de periculoasă este
"Infecția HIV va continua să existe". Dr. Cătălin Apostolescu: Nu așteaptă decât prostia noastră. Vorbim despre o epidemie uitată
Gregoriana Tudoran: Populația are nevoie să fie educată despre cum se trăiește cu HIV!
Cifre alarmante: la fiecare trei minute o adolescentă se contaminează cu HIV
Potrivit unui raport al UNICEF, fetele cu vârste cuprinse între 15 și 19 ani sunt principalele victime ale infecției cu HIV la nivel mondial.
STUDIU: Între teamă, stigmatizare și acceptare: ce cred românii despre persoanele care trăiesc cu HIV?
Dr Monica Dan, despre infecția cu HIV: În România, numărul de cazuri noi a scăzut
Speranța de viață, tot mai MICĂ. Zaharescu (ARPIM): Din cauza stresului, a stilului de viață. Inovația salvează vieți! În 2000 - 2010, medicamentele inovative au crescut speranța cu 73%
Pacienții cu hepatită, marginalizați de familie și societate: S-au ascuns! Au fugit de teamă că sunt văzuți de vecina sau de cineva apropiat. Unii pacienți nu ne lasă să vorbim cu familia
Pacientul cu HIV, respins la tratament. Rafila: Sunt cabinete stomatologice care refuză astfel de pacienți. Am auzit astfel de situații
Val Vâlcu a ridicat două probleme majore ale pacienților cu HIV. Ce i-a răspuns ministrul Alexandru Rafila.
HIV: peste 500 de cazuri noi, diagnosticate în acest an
Peste 500 de cazuri noi de infecţie cu HIV au fost diagnosticate în acest an în țară, după cum a arătat Adrian Streinu Cercel.