Prelevare de organe la Baia Mare: șase oameni au o șansă la viață

Șase oameni aflați în suferință au o şansa la o nouă viaţă datorită generozității familiei unui băimărean, care a fost de acord cu donarea de organe şi ţesuturi. Prelevarea a avut loc noaptea...
Familia unui bărbat de 43 de ani, internat la Spitalul Judetean de Urgenta "Dr Constantin Opris" Baia -Mare cu un anevrism cerebral și care nu a mai putut fi salvat, a găsit tăria de a trece peste această imensă pierdere și a fost de acord ca organele lui să salveze alți semeni, scrie pe pagina de Facebool a Agenției Naționale de Transplant.
Echipele de prelevare de la Institutul de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant Tg. Mureş, Institutul Clinic Fundeni, Institutul Clinic de Urologie şi Transplant Renal Cluj-Napoca şi Spitalul Clinic Colentina au început cursa contracronometru pentru prelevarea de cord, ficat, rinichi, cornee şi ţesuturi osoase.
Astfel, prin bunăvoinţa acestei familii, al şaselea român va trăi prin transplant de cord, alţi 3 oameni primind această şansă prin transplant de ficat şi rinichi. Donarea ţesuturilor va ajuta şi mai mulţi oameni să-şi îmbunătăţească viaţă.
„În spatele acestor performanțe medicale se află munca titanică a echipei de coordonatori de transplant de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă „Dr. Constantin Opriş” Baia Mare, alături de efortul deosebit al echipelor de prelevare şi transplant.
Agenţia Naţională de Transplant transmite sincere condoleanţe familiei donatorului şi mulţumeşte tuturor echipelor de medici şi asistente care fac posibilă această activitate”, se arată în postare.
-
-
-
Menopauza crește riscul de boli cardiovasculare26.08.2025, 20:56
-
Insula Iubirii și provocările relațiilor. Rolul ispitelor în cupluri26.08.2025, 20:26
-
Dieta mediteraneeană poate proteja creierul de Alzheimer26.08.2025, 18:54
Transplant: trei oameni au primit o nouă şansă la viaţă
ANT: Al 56-lea donator de organe din 2020, la Spitalul Militar Central din Capitală. 3 oameni salvați prin transplant
Fetița de 5 ani cu hepatita, "stabilă, dar încă intubată și ventilată mecanic". Medicii de la Fundeni, noi informații după transplant
Medicii de la Institutul Clinic Fundeni au transmis noi informații despre starea fetiței cu hepatita "misterioasă".
Premieră: pentru prim oară la Spitalul Bagdasar Arseni, prelevare de plămâni
Riscurile autotransplantului cu celule stem. Dr. Alina Tănase: Doza este calculată la limita toxicității
5 români au primit a doua șansă la viață. Familia unei paciente de 77 de ani i-a donat organele
Dublu transplant de cord de la donatori cu COVID la pacienți fără coronavirus. Pacienții din Italia au fost externați
Transplantul, criteriu de acreditare a spitalelor? Dr Cristian Lupașcu: nu se fac destule
Medicul Cristian Lupașcu consideră că s-ar putea face mult mai multe în spitalele județene legat de activitatea de transplant.
Șapte transplanturi în șase zile: se întâmplă la Iași
Cât de aproape suntem să criogenăm oamenii. Rubinsky: Dacă scazi temperatura cu 10 grade, prelungești viața cu perioada dublă
Criogenarea țesuturilor vii ar putea permite păstrarea pentru o perioadă mai lungă de timp a organelor destinate transplantului.
A fost realizat PRIMUL transplant pulmonar de la donatori vii. Pacienta avea plămânii grav afectaţi de COVID-19
TRANSPLANT: Un băiețel de doar 2 ani din Iași, aflat în moarte clinică, salvează viețile altor patru copii
Transplantul, în creștere. ANT: Asistăm la o relansare a activității de donare. Peste 173 de vieți salvate doar anul acesta
Transplantul salvează vieți, iar acest lucru l-au înțeles și rudele unor persoane decedate.
Radu Zamfir, despre blocarea transplantului pulmonar: Singurul centru din țară nu a depus dosar de re-acreditare
Timea Balogh, primul copil cu transplant hepatic făcut în România, detalii emoționante. Irinel Popescu, eroul ei: În afară de o cicatrice, nu ai nimic față de alți oameni
Șansele ca România să aibă un centru de transplant hepatic. Irinel Popescu, despre hepatita "misterioasă": Speram să fie gata cât mai curând
Fetița de 5 ani, cu noul tip de hepatită, are nevoie de transplant. România nu are niciun centru de transplant hepatic pediatric
A fost realizat primul transplant traheal din lume: pacienta respiră normal prima dată după 6 ani
ANT: Șase vieți salvate în câteva ore prin transplant. Două familii îndurerate au fost de acord cu donarea de organe
Ce spun românii despre donarea de organe. Răspunsul EGOIST bifat de mulți: Se preferă ca organe sănătoase să putrezească sub pământ de frica lu' Doamne Doamne
Ce părere au românii despre donarea de organe. Răspunsurile sunt complet neașteptate.
Primul triplu transplant REUȘIT de față și de mâini, realizat la New York
Primul triplu transplant reușit de față și de mâini a fost realizat la New York, la un tânăr care era victima unui accident rutier.
Tehnica ce ar putea salva mii de vieți. Acad. prof. dr. Irinel Popescu: Este nevoie. Avem mortalitate destul de mare
Această tehnică poate salva mii de vieți. Despre ce este vorba a explicat acad. prof. dr. Irinel Popescu.