Cinci cazuri de infectare cu coronavirus, confirmate în SUA

Cinci cazuri de infectare cu coronavirus au fost confirmate în SUA, au anunţat duminică Centrele pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor (CDC), relatează...
"Ne aşteptăm să existe şi alte cazuri", a declarat Nancy Messonnier, responsabilă în cadrul CDC pentru boli respiratorii, în cadrul unei teleconferinţe, precizând că sunt în curs de efectuare analize pe 100 de pacienţi în 26 de state, notează Agerpres.
Cele cinci persoane infectate cu virusul se află în California, Arizona, Illinois şi statul Washington şi sunt spitalizate.
Riscul de contaminare pentru americani ''este scăzut'', a menţionat sursa citată, precizând că toate persoanele contaminate ''au călătorit direct la Wuhan'', epicentrul noului coronavirus.
În Canada a fost de asemenea declarat primul caz suspect de infectare cu coronavirus, a declarat duminică un responsabil canadian din domeniul sănătăţii.
Apărut în oraşul chinez Wuhan, în decembrie, noul virus a afectat aproape 2.000 de oameni în China şi a făcut cel puţin 56 de morţi.
-
-
-
Menopauza crește riscul de boli cardiovasculare26.08.2025, 20:56
-
Insula Iubirii și provocările relațiilor. Rolul ispitelor în cupluri26.08.2025, 20:26
-
Dieta mediteraneeană poate proteja creierul de Alzheimer26.08.2025, 18:54
Știrile zilei în Sănătate și Farma. Val de schimbări în industria medicală
Guvernul aprobă măsuri majore pentru sănătate: vaccinarea anti-HPV extinsă și norme stricte anti-infecții
Cine scapă de plata CASS de la 1 septembrie
Organizație europeană cere deschiderea consultărilor publice pentru revizuirea Directivei accizelor la tutun
Alexandru Rogobete: În doar 5 săptămâni, am plătit peste 700 de milioane de lei prin PNRR
Alexandru Rogobete și-a pus demisia pe masă! Ce promisiune a făcut: Dacă nu se realizează, e un eşec al tuturor
Și-a pus demisia pe masă! Ministrul Sănătății anunță că pleacă dacă NU se realizează sistemul informatic care promite să revoluționeze sănătatea din România!