Dr Andreea-Anamaria Moldovan, secretar de stat la Ministerul Sănătății. Pleacă Nicolae Dragoș Garofil
Noi secretari de stat la Ministerul Sănătății și la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene investiți marți. Unul dintre ei este Dr Andreea-Anamaria Moldovan, despre care DC Medical anunța din...
Potrivit unei decizii a premierului Florin Cîțu, publicată marți în Monitorul Oficial, dr Andreea-Anamaria Moldovan a fost desemnată secretar de stat la Ministerul Sănătății.
Ea a fost director medical la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Brașov și a mai fost detașată în aprilie 2020, timp de 14 zile, la Ministerul Sănătății, pentru a participa la organizarea planului de acțiune împotriva epidemiei cu COVID 19. Conform surselor DC Medical, Dr Moldovan ocupă un post câștigat la negocierile pentru Guvern de PNL, după ce i-ar fi fost pe plac președintelui Klaus Iohannis, la consultările făcute pe marginea pandemiei COVID-19.
De asemenea, prim-ministrul a semnat și numirea lui Marius Mihai Vasiliu ca secretar de stat la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene.
De asemenea, au avut loc și eliberări din funcții.
Nicolae Dragoș Garofil a fost eliberat din calitatea de secretar de stat în Ministerul Sănătății. Totodată, Diana Olivia Morar și-a dat demisia din funcția de secretar de stat la Ministerul Justiției. Premierul a semnat eliberarea ei din această calitate. Toate deciziile au fost publicate în Monitorul Oficial.
CMSR solicită eliminarea discriminărilor privind tratarea pacienților aflați în situații de urgență
CNAS - condițiile în care asigurații pot beneficia de vaccinuri pe bază de prescripție electronică
Condițiile în care asigurații pot beneficia de vaccinuri pe bază de prescripție electronică utilizată în sistemul de asigurări sociale de sănătate.
EXCLUSIV Pacienții asigurați, declarați neasigurați. Sandra Alexiu: Peste noapte! Nu mai pot primi consultații, rețete compensate, bilete de trimitere, nimic!
Postul de președinte al Agenției Naționale a Medicamentului (ANMDM), scos la concurs de Ministerul Sănătății. Iată cerințele
Servicii decontate pentru neasiguraţi, în Planul Naţional de Cancer, de la 1 iulie. Valeria Herdea (CNAS): E un drept constituţional într-o astfel de boală. Nu e normal să moară atâţia oameni
Pacienții care pot merge direct la specialist, fără bilet de trimitere. Uite cine beneficiază
Raed Arafat: Zeci de ucraineni au cerut azil în România. Depinde dacă au acte, dacă au fost verificați
Ministerul Sănătății: Cum se eliberează deciziile de carantină sau de izolare de către DSP-uri, dar și cum se dau concediile medicale. PRECIZĂRI
Cum îți faci asigurare de la 1 august 2025: cât plătești, cum plătești. Descarcă formularul 212 AICI
Cseke Attila, după 3 luni de mandat la MS: Aprovizionarea cu medicamente împotriva COVID-19 și mai multe paturi ATI, ca obiective principale
Alexandru Rafila: Dacă oamenii vor să aibă sărbători cât mai aproape de normalitate, trebuie să fie precauți
BREAKING NEWS MS: 27 de paturi libere la ATI în toată țara
EXAMENUL de REZIDENȚIAT ar putea fi organizat de Ministerul Educației. Proiect adoptat de Camera Deputaților
MS, suplimentare: 418 locuri în plus la REZIDENȚIAT 2021
EXCLUSIV Serviciile medicale, extinse pentru pacienți. Elisabeth Iuliana Brumă: Au drepturi de care nu sunt conștienți
Asigurarea de sănătate include și servicii stomatologice. Un studiu al CMSR arată că 34% dintre respondenți nu știu că pot face plombe, extracții, detartraj sau tratamente gratuite
EXCLUSIV Dăm vouchere unei populații care nu vrea să muncească. Coșea: Sunt oameni acum care suferă că nu-și pot face zacuscă! 70% din populația României este în pericol de sărăcie cronică, oficial!
Care este diferența dintre CAS și CASS. Cât trebuie să plătească românii pentru sănătate și pensie
Ce sunt și care e diferența dintre CAS și CASS.
EXCLUSIV "România este în faliment!" Mircea Coșea: Avem o categorie a populației care se tratează, în baza unor idei preconcepute, în Turcia sau Austria. Se tratează bine și aici!
Noi servicii medicale DECONTATE, pentru gravide și lăuze. CNAS, lista completă
Noi servicii medicale sunt decontate, pentru gravide și lăuze. Vezi lista completă, publicată de CNAS.
Alexandru Rafila: La testarea COVID în școli, un copil din 100.000 era infectat; măștile FFP2 ar putea deveni obligatorii în România
Andrei Baciu: Formularul digital care trebuie prezentat la întrarea în România se competează cu 72 de ore înainte! MODIFICARE aprobată de Guvern
EXCLUSIV Persoanele neasigurate, LISTA serviciilor medicale de care pot beneficia și CONDIȚIA. Diferența dintre asigurați si neasigurați. CNAS: 50 de lei pe persoană pe an
Care sunt serviciile medicale de care vor putea beneficia persoanele fără asigurare medicală, în ce condiții și care e diferența dintre asigurați și neasigurați.
