Ortopedia pediatrică de la „Grigore Alexandrescu”, redeschisă după modernizare
Secția de Ortopedie Pediatrică din cadrul Spitalului Clinic de Urgență „Grigore Alexandrescu” a fost redeschisă azi. Unitatea a fost modernizată cu fonduri de la Ministerul...
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, a fost prezentă la redeschiderea secției unde anul acesta, MS a alocat suna de 10 milioane de lei, conform unui comunicat de presă al Ministerului Sănătății. Potrivit aceleiași surse, din sumă s-au cheltuit deja șase milioane de lei.
„Spitalul Grigore Alexandrescu este una din cele șase unități de Urgență din Bucuresti. Secția de ortopedie pediatrică și blocul operator au fost modernizate și complet retehnologizate. Au fost cumpărate mese noi în blocul operator, versatile, care pot fi utilizate și pentru adulți în cazuri de calamitate. A fost schimbat complet sistemul de iluminat și au fost achiziționate paturi noi, de ultimă generație în toată secția. Sunt în procedură de achiziție și alte echipamente”, a declarat Sorina Pintea.
Ministrul Sănătății spune că a decis alocarea de fonduri suplimentare pentru dotarea spitalului, în funcţie de proiectele imediate.
Peste 10.000 e pacienți pe lună
Secția de Ortopedie Pediatrica asigură consultaţii pentru aproximativ 10.000 pacienţi în fiecare lună şi intervenţii chirurgicale pentru aproximativ 250-300 pacienţi în fiecare lună. Secția nu a mai fost modernizată din anul 1998.
Astfel, au fost schimbate toate cele 28 paturi ale secţiei. Paturile noi au dotare completă pentru rezolvarea cazurilor complexe de traumatologie ortopedică. Paturile asigură un confort deosebit pacienţilor fiind considerate cele mai sigure paturi de pe piaţa medicală. De asemenea, au fost schimbate toate cele 3 mese de operaţie din blocul operator.
Cea mai veche dintre aceasta fiind din anul 1970. Mesele achiziţionate permit tratamentul oricărei afecţiunii ortopedice sau traumatice, inclusiv pentru pacienţii din grupa de vârstă 16-18 ani.
Mai mult, au fost schimbate cele trei lămpi ale blocului operator ortopedie, lămpi ce depăşeau 20 de ani vechime.
Noile lămpi permit atât o vizualizare perfectă indiferent de câmpul operator şi indiferent de durata operaţiei.
În secţia de Ortopedie se fac în mod frecvent intervenţii chirurgicale a căror durată depaseşte 6-8 ore. Toate lampile de operaţie permit transmiterea în timp real a imaginilor către un centru pilot, cu scop atât de supervizare a actului operator, cât şi cu scop didactic.
Alte achiziții în derulare
Tot pe secţia de Ortopedie sunt în procedura de achiziţie un amplificator de imagine, un artroscop de ultima generaţie şi un sistem complet de neuromonitorizare ce vor permite creşterea gradului de complexitate a intervenţiilor chirurgicale la nivelul coloanei vertebrale şi nu numai.
„În acestă toamnă vom vedea rezultatele alocărilor de fonduri pe care Ministerul Sănătății le-a făcut în acest an la toate unitățile sanitare din țară.
Ieri am fost la maternitatea din Brăila, astăzi suntem la spitalul de copii Grigore Alexandrescu, mâine voi inaugura secția de ATI a spitalului de la Bistrița Năsăud complet modernizată cu fonduri de la bugetul de stat. Din păcate sunt şi unităţi care nu au demarat nicio procedura pentru achiziţia de aparatură”, a mai spus Sorina Pintea.
-
Spasmul hipnic: De ce ai spasme în timpul somnului26.05.2026, 23:58
-
-
-
-
Servicii decontate pentru neasiguraţi, în Planul Naţional de Cancer, de la 1 iulie. Valeria Herdea (CNAS): E un drept constituţional într-o astfel de boală. Nu e normal să moară atâţia oameni
REZIDENȚIAT 2021. Peste 12.000 de candidați s-au înscris la examen
Circa 12.600 de candidați s-au înscris la examenul de rezidențiat organizat duminică, 21 noiembrie.
Andrei Baciu: Formularul digital care trebuie prezentat la întrarea în România se competează cu 72 de ore înainte! MODIFICARE aprobată de Guvern
Medicamente compensate cu 90% pentru pensionari. DECIZIA Ministerului Sănătății
BREAKING NEWS Adrian - Marius Dobre este noul director interimar al UNIFARM. Decizia nu a fost publicată încă în Monitorul Oficial
Postul de președinte al Agenției Naționale a Medicamentului (ANMDM), scos la concurs de Ministerul Sănătății. Iată cerințele
BREAKING NEWS Refugiată din Ucraina, decedată după ce a ajuns în Republica Moldova. I s-a făcut rău după ce a trecut granița. ANUNȚ OFICIAL
EXCLUSIV "România este în faliment!" Mircea Coșea: Avem o categorie a populației care se tratează, în baza unor idei preconcepute, în Turcia sau Austria. Se tratează bine și aici!
Bugetul Ministerului Sănătății va fi suplimentat cu 30 de milioane de lei
EXCLUSIV Asigurările private, salvarea sistemului medical? Theodor Alexandrescu spune unde greșește România: Risipă, abuz sau fraudă între 8% - 40%. Noi suntem la partea superioară
CMSR solicită eliminarea discriminărilor privind tratarea pacienților aflați în situații de urgență
Dosarul Electronic de Sănătate (DES) este funcțional! Cum îți vezi datele personale și cum le modifici
CNAS - condițiile în care asigurații pot beneficia de vaccinuri pe bază de prescripție electronică
Condițiile în care asigurații pot beneficia de vaccinuri pe bază de prescripție electronică utilizată în sistemul de asigurări sociale de sănătate.
EXCLUSIV Cum să ne alegem asiguratorul medical privat. Claudiu Năsui: Așa cum vă alegeți o bancă, așa cum vă alegeți asiguratorul pentru mașină
Cum să ne alegem asiguratorul medical privat. Ce trebuie să știm despre aceste opțiuni medicale.
Alte 6.639 de flacoane de Remdesivir, distribuite în spitalele din țară
Cardul european de sănătate: unde e valabil și cum se obține. Descarcă documentul de AICI
Cardul european de sănătate: ce este, la ce te ajută și cum se obţine documentul. Descarcă cererea de aici.
România, codașa UE în clasamentul privind calitatea vieții și bunăstarea socială. Suntem pe ultimul loc, după Ungaria și Bulgaria
CNAS: Lista serviciilor medicale pentru asigurați, de la 1 ianuarie
Alexandru Rafila: La testarea COVID în școli, un copil din 100.000 era infectat; măștile FFP2 ar putea deveni obligatorii în România
EXCLUSIV Românii, repetenți la prevenția medicală. Adela Cojan: Ne-au alarmat cifrele extrem de devastatoare despre numărul deceselor evitabile
Medicii de familie, noi servicii pentru pacienți oferite la domiciliu
Începând cu 1 aprilie medicii de familie pot acorda mai multe mai multe servicii la domiciliile pacienților.
