BREAKING NEWS Incendiu Matei Balș. CAUZA de la care ar fi izbucnit focul

perfuzie_operatie_pacient_spital_pat_71951700 Pacient FOTO: pexels.com

Un incendiu puternic a izbucnit vineri de dimineață la Institutul Matei Balș din București. 4 oameni și-au pierdut viața. 

Patru oameni și-au pierdut viața în urma unui incendiu care a izbucnit vineri dimineața la Institutul Matei Balș din București, iar alți zeci au fost evacuați la spitale din Capitală. Surse au declarat pentru Antena 3 că incendiul ar fi pornit de la o aerotermă.

Reprezentanții ISU nu au prezentat încă cauzele probabile ale incendiului. Ultimul control al pompierilor la Institutul Matei Balș a fost în luna noiembrie, iar aparatele din cele patru saloane afectate de flăcări au fost achiziționate în decembrie. ”Nu știm cauza incendiului. Ultimul control de la ISU al clădirii a fost în noiembrie. Avizele sunt în ordine. Ultima linie de oxigen a fost montată în decembrie, și s-a făcut în conformitate cu proiectele”, a declarat prof dr Adrian Streinu-Cercel. 

Mai multe puteți citi de la DC News. 

 

Google News icon  Urmărește-ne și pe Google News - abonează‑te!

Articole similare

Știrile zilei în Sănătate și Farma

08 aug 2025, 14:57
Producătorii de medicamente ajustează previziunile financiare, în timp ce unele dispozitive medicale întâmpină probleme tehnice ce afectează tratamentele pentru diabet și obezitate.