Laboratorul de Radiologie al Spitalului Județean Vâlcea va avea mamograf
Laboratorul de Radiologie al Spitalului Judeţean Vâlcea va fi dotat în maxim o lună cu un mamograf performant, susține preşedintele Consiliului Judeţean Vâlcea, Constantin...
Radiologie, mamograf. Banii necesari pentru achiziţionarea unui mamograf performant la Spitalul Județean din Vâlcea au fost alocaţi din bugetul de stat şi cel judeţean, livrarea acestuia către unitatea spitalicească vâlceană urmând să fie făcută în 30 de zile.
"Aceasta este o veste uriaşă pentru toate doamnele şi domnişoarele din judeţul nostru şi mă bucur că, în curând, diagnosticarea cancerului mamar în fază incipientă se va face şi la noi, la Vâlcea, cu acest echipament medical", a spus preşedintele CJ Vâlcea, Constantin Rădulescu, potrivit Agerpres.
Mamograful este unul performant, cu tomosinteză 3D, tehnologie ce permite depistarea cancerului de sân în faze incipiente, şi a costat aproximativ un milion de lei, mare parte fonduri provenite de la Ministerul Sănătăţii.
-
Peste 60% dintre oameni au leziuni pre-canceroase în pancreas18.06.2026, 19:58
-
10 alimente care cresc nivelul colesterolului18.06.2026, 18:46
-
-
Medicamentul care ajută creierul să elimine toxinele asociate Alzheimer18.06.2026, 17:37
-
De ce apar unele boli după 60 de ani18.06.2026, 16:39
