Vaccinare. Directorul OMS: Copiii mor de boli care pot fi prevenite
La primul summit mondial privind vaccinarea, organizat la Bruxelles, s-a discutat despre pericolele care vin odată cu scăderea ratei de vaccinare.
Vaccinare, copiii. ”Copiii mor de boli care pot fi prevenite”, a declarat Tedros Adhanom Ghebreyesus, director general al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) la un summit despre vaccinare de la Bruxelles, organizat de Comisia Europeană pentru a lupta împotriva dezinformării, relatează dpa, citată de Agerpres.
Preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a declarat că membrii comunităţii internaţionale ar trebui să lucreze împreună pentru a combate răspândirea informaţiilor false despre vaccinuri şi pentru eliminarea scepticismului. UE şi OMS au decis să organizeze împreună această întâlnire între lumea politică, societatea civilă, experţi în domeniul sănătăţii şi chiar reprezentanţi ai reţelelor de socializare pe fondul îngrijorării tot mai mari faţă de înmulţirea cazurilor de boli despre care s-a crezut că pot fi eradicate datorită vaccinurilor, în special rujeola.
În Europa s-au înregistrat aproximativ 90.000 de cazuri de rujeolă în prima jumătate a anului 2019, mai mult decât în întreg anul 2018, conform OMS. Patru ţări - Albania, Marea Britanie, Grecia şi Cehia - au pierdut în 2018 statutul de state fără rujeolă, iar OMS a avertizat că Europa nu mai reuşeşte să-şi ducă la bun sfârşit eforturile de eradicare a virusului rujeolei ce poate fi prevenit, dar care este potenţial periculos.
”Dacă vezi tabloul epidemiologic şi nu ai nicio şansă să atingi o rată rapidă de acoperire a vaccinării, ar trebui să faci vaccinarea obligatorie”, a declarat comisarul european pentru sănătate şi siguranţă alimentară, Vytenis Andriukaitis, pentru dpa.
Numărul de cazuri de rujeolă la nivel european a crescut în ultimii ani, ajungând de la 5.000 în 2016 la 26.000 în 2017 şi la 84.000 anul trecut.
-
Condimentele expiră? Semnul că trebuie să le arunci urgent04.03.2026, 21:45
-
-
-
Testul rapid de salivă care poate detecta cancerul04.03.2026, 18:03
-
Ce se întâmplă dacă mănânci gălbenușul moale04.03.2026, 17:42
INSP: Persoanele cu risc crescut de boală severă ar trebui să se vaccineze antigripal fără întârziere
UE a autorizat vaccinul actualizat pentru COVID. Vizează tulpina JN.1
Comisia Europeană a autorizat vaccinul actualizat COVID-19 de la Novavax, conceput special pentru a viza tulpina JN.1 a COVID.
EXCLUSIV Ironia vaccinului HPV. 5 lucruri pe care trebuie să le știi: Când le vine mintea la cap plătesc. Când era gratuit au crezut că cine știe ce le face
FDA respinge proiectul unui vaccin antigripal pe bază de ARN mesager
EXCLUSIV Extinderea vaccinării în farmacii, esențială. Dan Zaharescu (ARPIM): Milităm pentru accesibilizarea vaccinurilor pentru toți cetățenii României
O șefă DSP trage un semnal de alarmă cu privire la tendinţa părinţilor de a evita vaccinarea copiilor
Semnal de alarmă cu privire la tendinţa părinţilor de evitare a vaccinării copiilor.
EXCLUSIV Avem vaccinul anti-cancer și e GRATUIT! De ce NU îl folosim? Dr. Radu Vlădăreanu: Rezolvare 100%
Vaccinul Epigraph, pas major spre imunizarea universală împotriva gripei umane, porcine și aviare
Vaccinul care ar putea eradica gripa. Are efect și împotriva altor boli.
Statele Unite restricţionează vaccinul Valneva împotrivia chikungunya
Statele Unite restricţionează utilizarea vaccinului Valneva împotrivia chikungunya.
Vaccinarea va fi obligatorie pentru toţi medicii de familie, anunță Adrian Streinu-Cercel
Adrian Streinu-Cercel anunta ca în noul cadru legislativ vaccinarea va fi obligatorie pentru toți medicii de familie.
Un vaccin împotriva gonoreei va fi disponibil în curând. Cine va fi vaccinat
Vaccinul COVID-19, investiție medicală care a salvat vieți și bani, arată cel mai recent studiu
Vaccinul anti-COVID produce efecte și după ani de zile. Ce s-a aflat abia acum.
EXCLUSIV De ce să te vaccinezi dacă oricum te poți îmbolnăvi. Val Vâlcu, mărturisire. Radu Gănescu, întrebare cheie pentru medicul Gindrovel Dumitra: Mulțumesc că ați pus întrebarea ASTA
Tratamentul care previne 6 tipuri de cancer
EXCLUSIV De ce trebuie să ne vaccinăm anual împotriva gripei. Cât ține imunitatea, de fapt. Prof. dr. Victoria Aramă explică
De ce trebuie să ne vaccinăm anual împotriva gripei. Medicii ne explică cât durează imunitatea oferită de vaccin.
EXCLUSIV Leacul care previne gripa
EXCLUSIV Ce trebuie să știi despre vaccinarea antigripală. Dr. Adrian Marinescu: Trebuie să ne protejăm
EXCLUSIV Ce trebuie să știi dacă îți cumperi vaccinul antigripal. Dan Zaharescu (ARPIM): Își pierde proprietățile și degeaba ajunge să fie administrat
Ce trebuie să știi dacă îți cumperi vaccinul antigripal. Cum trebuie, de fapt, administrat.
Primul vaccin împotriva Hepatita C, aproape de finalizare. Previne cancerul hepatic
Acest tratament poate vindeca o boală gravă care afectează zeci de milioane de oameni.
Vaccinurile anti-HPV reduc cu 80% riscul de cancer de col uterin
Vaccinul care oprește creșterea tumorilor. Are efect maxim în stadiile incipiente
Acest tratament oprește creșterea tumorilor cu o eficacitate maximă în stadiile incipiente ale bolii.
Ministerul Sănătății prezintă stocurile de vaccinuri
Vaccinul care țintește tumorile solide. Eficient împotriva a patru tipuri de cancer
Acest tratament omoară toate tumorile și previne recidiva cancerului. Eficient împotriva a patru tipuri de cancer.
