Valeriu Gheorghiță: În 11 centre de vaccinare anti-COVID sistează temporar activitatea; în 127 - program redus la jumătate

Președintele Comitetului național de coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV), col.dr. Valeriu Gheorghiță, a anunțat, marți, în conferința săptămânală de presă, că în 11...
Președintele Comitetului național de coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV), col.dr. Valeriu Gheorghiță, a precizat că a fost finalizată în cursul săptămânii precedente evaluarea eficienței centrelor de vaccinare anti-COVID.
„În circa 45% din cazuri, centrele vaccinau la mai puțin de jumătate din capacitatea fluxului, tocmai de aceea am propus către fiecare Direcție de sănătate publică județeană măsuri țintite, fie de reducere a programului de lucru și disponibilizarea echipelor mobile către activități de vaccinare cu sprijinul lor, în mod deosebit, în rural sau alte tipuri de activități de vaccinare tip maraton sau alte evenimente în locații atipice sau chiar sistarea temporară a activității pentru anumite centre”, a explicat șeful CNCAV.
Potrivit acestuia, nu se dorește închiderea definitivă a centrelor de vaccinare deoarece este foarte greu de anticipat care va fi evoluția din punct de vedere epidemiologic în următoarele luni, iar acestea trebuie să fie pregătite să fie reactivate la nevoie.
„Ca atare, în urma propunerilor primite de la DSP în 11 centre de vaccinare activitatea va fi sistată temporar, de asemenea, se reduce programul de lucru în 127 de centre de vaccinare și au fost închise 70 de fluxuri din centre de vaccinare care au peste trei sau peste patru fluxuri la care activitatea era redusă și concordantă cu numărul de fluxuri care au rămas active”, a declarat Valeriu Gheorghiță.
El a precizat că la nivelul fiecărui centru de vaccinare va fi afișat programul de lucru într-un loc vizibil, în zona de intrare. De asemenea, programul de lucru va fi actualizat și în platforma de programare.
„Fiecare DSP informează, prin intermediul CNCAV, STS care face această actualizare a programului de lucru în centre”, a adăugat Valeriu Gheorghiță.
Președintele CNCAV a menționat că, în ultimele săptămâni, s-a înregistrat o reducere "progresivă" a numărului de persoane vaccinate anti-COVID.
„Este foarte important să avem un echilibru între cantitatea de vaccinuri care este livrată României și consumul vaccinurilor. După cum știm, în ultimele săptămâni, s-a înregistrat o reducere progresivă a numărului de persoane vaccinate cel puțin cu doza I, în condițiile în care s-au menținut livrările conform calendarului propus cu un număr important de doze, așa încât la acest moment avem un procent de circa 60% rată de utilizare a vaccinurilor recepționate de România din aproape 15 milioane de doze. Ca atare, este important să evităm ieșirea din termenul de valabilitate a dozelor și să avem totuși un număr semnificativ de doze care să poată să fie stocate pe termen lung, atât cât permite intervalul de valabilitate, așa încât să reacționăm, pe de-o parte, la noul val de îmbolnăviri dacă acesta va fi și în România și, pe de altă parte, de a asigura pe mai departe buna funcționare a campaniei de vaccinare”, a spus el.
-
-
Ce a găsit Alexandru Rogobete într-un spital din România12.10.2025, 18:49
-
Operațiile de cancer, impact asupra imunității12.10.2025, 16:36
-
-
Alexandru Rogobete, anunț important despre analizele medicale12.10.2025, 14:01
Nipah, virusul mortal transmis de animale care a stat fără vaccin până acum. Oxford începe testarea vaccinului uimitor
Cum un virus mortal a stat fără vaccin până acum. Oxford începe testarea unui vaccin împotriva acesui virus numit Nipah.
FDA amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19
Agenţia americană pentru alimente şi medicamente amână o decizie cheie privind un vaccin anti-COVID-19.
Temperatura de la care se consideră febră. Mahler: E modalitatea prin care corpul blochează înmulțirea virusului
Temperatura de la care se consideră febră. Când este un motiv de îngrijorare și cum putem gestiona simptomele răcelii și gripei.
Vaccinul care țintește tumorile solide. Eficient împotriva a patru tipuri de cancer
Acest tratament omoară toate tumorile și previne recidiva cancerului. Eficient împotriva a patru tipuri de cancer.
Vaccinul anti-HIV care ar putea schimba totul. Primele teste pe oameni dau rezultate uimitoare!
O nouă abordare a vaccinului împotriva HIV arată promisiuni timpurii.
Vaccinarea, salvatoare de vieți. Livia Stan: Se derulează pe tot parcursul vieții. Am contribuit la prevenirea unor boli
Pandemia invizibilă care amenință omenirea. Gabriel Dina: Este silențioasă, o bombă care ticăie
Vaccinul anti-mpox, aprobat de OMS
OMS a aprobat vaccinul anti-mpox pentru adolescenții cu vârste între 12-17 ani.
Cancerul de col uterin, prevenție. Raluca Sîmbotin (MSD Romania): Provoacă 350.000 de decese. Sunt prevenibile
Vaccinarea reduce riscul cardiac. Recomandările experților
ARN-ul autoamplificator, o nouă speranță pentru vaccinurile COVID-19 și tratamentele pentru cancer
Acest tratament reduce semnificativ inflamația din organism. Poate fi folosit în tratarea cancerului și a COVID.
Anglia lansează prima campanie mondială de vaccinare împotriva gonoreei
Campania "Copil vaccinat: copil protejat!", derulată în perioada martie-aprilie
Vaccinul anti-HPV, eficient pentru prevenirea a cinci tipuri de cancer. Dr. Matei Bâră: Sunt dependente de HPV
Acest tratament previne cinci tipuri de cancer. Este cel mai eficient.
Tratamentul care previne infecțiile. Maria-Dorina Crăciun: Previne complicațiile. Este nevoie de muncă în echipă
Tratamentul care previne infecțiile este la îndemâna oricui. În plus, este gratuit sau compensat, în funcție de situație.
Boala care omoară sute de copii anual. Livia Stan: Cifrele sunt dureroase. Este cea mai mare rată a mortalității infantile
Ministerul Sănătății, precizări despre decontarea vaccinurilor pentru anumite categorii populaționale. Cine are prioritate
Ministerul Sănătății a cuprins sumele necesare pentru plata vaccinurilor în bugetul pentru anul 2024.
"S-au lansat tot felul de teorii că vrem să ne omorâm vârstnicii". Victoria Aramă: Acum spitalul este plin de vârstnici cu forme severe de gripă. Sunt nevaccinați
Vaccin fără ac, sub formă de plasture. Fundaţia Bill & Melinda Gates finanţează tehnologia: Microace dizolvabile pe piele
Vaccin fără ac, sub formă de plasture. Fundaţia Bill & Melinda Gates finanţează o noua tehnologie.
Cele trei categorii de pacienți cronici care trebuie să își facă vaccinul antigripal. Daniela Bartoș: Previne o agravare a bolii
COVID, gripa și virusul sincițial respirator: triplă agresiune. Pleșca: Prevenția înseamnă să ne întoarcem la recomandările din timpul pandemiei!
Profesorul universitar dr. Doina Anca Pleșca, medic primar Pediatrie, a vorbit despre tripla agresiune a virusurilor din acest sezon.
Vaccinul gripal Efluelda, lansat în România. Lidija Milicevic: Vaccin cu doză mare de antigene. Întărește sistemul de apărare al organismului
Sanofi lansează în România vaccinul gripal cu doză mare de antigene, destinat vârstnicilor.
Ce trebuie să știi despre vaccinul antigripal. Emilian Popovici: Oamenii trebuie să înțeleagă! Nu ne vaccinăm astăzi și suntem protejați de mâine
Vaccinul antigripal protejează împotriva gripei. Prof. univ. dr. Emilian Popovici a explicat în cât timp vaccinul antigripal produce efecte.