Dr Monica Dan, despre infecția cu HIV: În România, numărul de cazuri noi a scăzut
Invitată la DC Medical, Monica Dan, director de programe la ARAS, a vorbit despre românii infectați cu HIV și SIDA, cu precădere despre consumatorii de droguri injectabile.
”Programul HIV – SIDA al României a avut câteva succese notabile, printre ele se numără introducerea destul de timpurie a tratamentului gratuit pentru persoanele afectate de HIV și SIDA, un program care este consistent și bugetar în ceea ce privește tratamentul. Am putut discuta de dezvoltarea, într-o anumită perioadă, a unei rețele destul de bine pusă la punct de testare pentru HIV. A fost un succes faptul că a existat o coordonare reală între instituțiile publice și organizații, asociații”, a declarat dr. Monica Dan.
Câți români sunt infectați cu HIV
”Se estimează că România are o rată de diagnosticare destul de bună. Se pare că la noi, în România, estimarea de persoane infectate cu HIV nu depășește cu foarte mult numărul celor care știu deja că sunt infectate. România este o țara cu prevalență mică, adică undeva 1%. În România vorbim de aproape 19.000 de persoane care au fost infectate cu HIV”, a spus Monica Dan.
România nu prea a făcut
”Au existat țări care, sesizând în anii 80-90, că au o problemă în domeniul infecției cu HIV, au luat măsuri foarte rapide în domeniul prevenirii, ceea ce România nu prea a făcut. În ceea ce privește punerea la dispoziție a testării, în ceea ce privește programele care vizează consumatorii de etnobotanice injectabile, unele țări ca Franța, Italia, Spania, nu s-au mobilizat foarte repede, în timp ce țări precum Anglia sau Australia au acționat pe toate canalele.
În România a existat un vârf, un număr crescut de cazuri noi, de prin 2009 până în 2012, ceva neașteptat, care s-a asociat cu consumatorii de droguri. Acum, numărul de cazuri noi a scăzut, cu precădere în rândul consumatorilor de droguri, dar nu este o scădere semnificativă”, a mai spus dr. Monica Dan.
VEZI mai jos interviul complet
-
-
De ce reacționează creierul diferit în perioada Crăciunului22.12.2025, 11:22
-
Tratamentul durerii cronice poate provoca efecte secundare serioase22.12.2025, 10:02
-
Cele două lucruri care ne distrug sistemul imunitar22.12.2025, 08:49
-
Cele 5 tipuri de somn. Ce spune felul în care dormi despre sănătate21.12.2025, 21:34
EXCLUSIV Pastila care tratează infecția HIV. Streinu-Cercel: Protejează timp de șase luni. Acum ne luptăm și cu hepatita B+D. Căutăm soluții inclusiv pentru pacienții neasigurați
Accesul la medicamente de ultimă generație a asigurat succesul în lupta cu HIV/SIDA.
EXCLUSIV Maria Georgescu (ARAS): ultimele informații în HIV, Hepatită C și droguri. Interviurile DC News și DC Medical
Primul om vindecat de HIV are cancer terminal: Mă bucur că l-am avut
Primul om care s-a vindecat de HIV suferă de cancer în fază terminală.
Actorul american Billy Porter are HIV
Boala virală, asimptomatică, care se depistează târziu
HIV, 17 persoane luate în evidență, în 2019, de DSP Neamț
17 persoane din județul Neamț au fost luate în evidență în primele 9 luni ale acestuia an de către reprezentanții DSP Neamț.
Doi bărbați, infectați HIV, pozitivi la Corynebacterium diphteriae ne-toxigene. Ultimul caz a fost în 1989
Doravirina, medicament nou contra HIV, aprobat
Un al doilea pacient vindecat de HIV, după un transplant de celule stem
HIV-Hep: Pandemia poate întârzia diagnosticarea altor infecții grave ori tratarea acestora
HIV. Povestea unui fost model din Africa, bolnav de SIDA
HIV. Tendayi Westerhof este o femeie de 53 de ani, din Zimbabwe, coordonatorul unei asociații care ajută femeile cu HIV din Africa.
Al treilea om din lume care s-a vindecat de HIV
O femeie cu HIV care a primit un transplant de sânge din cordonul ombilical a devenit a treia persoană din lume care s-a vindecat de boală.
Sistemul imunitar ar fi vindecat-o de HIV. Cum explică oamenii de știință fenomenul
O femeie de 30 de ani, din Argentina, s-a vindecat de HIV, boală cu care a fost diagnosticată în 2013.
RAPORT UNOPA: Pacienții cu HIV, grav afectați de criza COVID-19
STUDIU: Între teamă, stigmatizare și acceptare: ce cred românii despre persoanele care trăiesc cu HIV?
EXCLUSIV Pacienții cu hepatită, marginalizați de familie și societate: S-au ascuns! Au fugit de teamă că sunt văzuți de vecina sau de cineva apropiat. Unii pacienți nu ne lasă să vorbim cu familia
HIV/SIDA: Ministerul Sănătății cere bani nerambursabili de la Fondul Social European
Cifre alarmante: la fiecare trei minute o adolescentă se contaminează cu HIV
Potrivit unui raport al UNICEF, fetele cu vârste cuprinse între 15 și 19 ani sunt principalele victime ale infecției cu HIV la nivel mondial.
HIV: Nou tratament de primă intenție aprobat în SUA
1 Decembrie - Ziua Mondială a HIV/SIDA. Campania de anul acesta, afectată de pandemia COVID
HIV, trucul prin care scapă de sistemul imunitar
HIV folosește un alt truc ca să scape de atacurile sistemului imunitar, au descoperit cercetători de la Universitatea Yale.
